TVN24 | Pomorze

Nielegalna wycinka 55 drzew w Jelitkowie. Prezydent Gdańska składa zawiadomienie do prokuratury

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP/TVN24
Grupa Zielona Fala z Trójmiasta nagrała zniszczenia
Zielona Fala - TrójmiastoGrupa Zielona Fala z Trójmiasta nagrała zniszczenia

Aleksandra Dulkiewicz złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie nielegalnego wycięcia 55 drzew przy plaży w gdańskim Jelitkowie. - Jak poznamy sprawców, to moi urzędnicy nałożą na nich maksymalne dozwolone kary - zapowiedziała prezydent Gdańska.

Sprawę nielegalnej wycinki drzew w Jelitkowie w Gdańsku Urząd Morski w Gdyni zgłosił policji w piątek (21 stycznia). Przy Potoku Oliwskim wycięto łącznie 55 drzew - między innymi olchy, klony, wierzby i kasztanowce. W poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała, że złożyła w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz.

- Wycięcie drzew na plaży w Jelitkowie jest po prostu bezprawne. Oczekuję od organów ścigania szybkiego i profesjonalnego postępowania, które wyjaśni wszystkie okoliczności. Jak poznamy sprawców, to moi urzędnicy nałożą na nich maksymalne dozwolone kary - zapowiedziała Dulkiewicz.

Działka mieści się w granicach wpisu do rejestru zabytków

"Prezydent Miasta Gdańska działając w imieniu Skarbu Państwa składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w styczniu 2022 r. przez nieustaloną osobę, polegającego na nielegalnej wycince około 55 drzew różnego gatunku, z działek nr 258, 254, 243/7, 253 oraz 242/1 obręb 0008, położonych przy ul. Jantarowej w Gdańsku, których właścicielem jest Skarb Państwa. Czyn ten może wyczerpywać znamiona przestępstw określonych w art. 181 kodeksu karnego oraz art. 288 kodeksu karnego" - podał w komunikacie rzecznik prasowy gdańskiego magistratu Daniel Stenzel.

Prezydent wnosi także o przedstawienie informacji, jaką decyzję podejmie prokuratura.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Działka, na której dokonano wycinki, mieści się w granicach wpisu do rejestru zabytków pod numerem 850.

"Dlatego organem właściwym do wydawania decyzji dotyczących ewentualnych wycinek na tym terenie jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w porozumieniu z konserwatorem oraz z policją prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma na celu nałożenie kary administracyjnej na sprawcę wycinki" - informuje magistrat.

Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zielona Fala - Trójmiasto

Pozostałe wiadomości