Nie żyje gdański fotoreporter Maciej Kosycarz. Od 40 lat dokumentował życie Trójmiasta

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Zobacz niezwykłe zdjęcia Kosycarza Maciej Kosycarz
wideo 2/4
Maciej KosycarzZobacz niezwykłe zdjęcia Zbigniewa i Macieja Kosycarzów

Maciej Kosycarz zmarł w czwartek w wieku 55 lat. Fotoreporter był twórcą Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza, jednego z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce. –"Kosego" znali w Gdańsku wszyscy albo prawie wszyscy. Lubił żartować i śmiać się – wspominają władze Gdańska.

O śmierci Macieja Kosycarza poinformował w czwartek miejski portal gdansk.pl. Fotoreporter zmagał się z chorobą nowotworową.

Maciej Kosycarz urodził się 20 kwietnia 1964 roku w Gdańsku. Od 40 lat dokumentował życie Trójmiasta swoim aparatem. Pasję przejął po ojcu Zbigniewie (1925-1995), który od końca lat 40. ubiegłego wieku był związany z wybrzeżową prasą i był autorem dziesiątek tysięcy zdjęć Gdańska, Pomorza i jego mieszkańców.

Zaspa i Wrzeszcz w obiektywie Kosycarza 3.01| Lotnisko, którego już nie ma, znani i nieznani ludzie oraz bloki, które rosły jak grzyby po deszczu. Właśnie takie są Zaspa i Wrzeszcz w kolejnym albumie "Fot. Kosycarz". To za jego sprawą mieszkańcy Gdańska po raz kolejny mogą się wybrać w sentymentalną podróż po dwóch dzielnicach. Zdjęcia pochodzą z lat 1950-1992. M. Kosycarz / Z. Kosycarz

Maciej Kosycarz ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a w 1992 r. został absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

W latach 1991–1992 pracował w prasie gdańskiej, w "Naszych Tygodnikach" i "Tygodniku Wieczór", w latach 1993–1996 w "Głosie Wybrzeża". W 1996 r. założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Z archiwum agencji i codziennie aktualizowanego serwisu (liczącego ponad 200 tys. zdjęć) korzysta kilkadziesiąt czasopism z Polski i zagraniczne agencje prasowe.

"Przesympatyczny, pogodny, zawsze życzliwy"

W 1997 r. Maciej Kosycarz wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku zorganizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza, jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce.

Był twórcą wielu wystaw tematycznych, na których prezentował fotografie własne i ojca. W 2009 r. Rada Miasta Gdańska przyznała mu i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Dwa lata później z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymał Gryfa Pomorską Nagrodę Artystyczną.

"Maćka zawsze było wszędzie pełno. Wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu. Przesympatyczny, pogodny, zawsze życzliwy. “Kosego" znali w Gdańsku wszyscy albo prawie wszyscy. Lubił żartować i śmiać się" – czytamy na miejskim portalu gdansk.pl

Maciej Kosycarz: Najpierw na podwórku, potem w szkole i na uczelni17.01 | Był intelektualistą, ale i wojownikiem. Tak Pawła Adamowicza w TVN24 wspominał fotoreporter związany z Gdańskiem - Maciej Kosycarz. Zmarłego prezydenta Gdańska spotykał najpierw na podwórku, a potem w szkole i na uczelni, kiedy to Paweł Adamowicz został liderem studenckich protestów.tvn24

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24