Nie chcą tramwajów na swojej ulicy, poszli do prokuratury

Pomorze

TVN 24Tak na początku czerwca protestowali mieszkańcy ul

Czara goryczy się przelała. Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego znów biorą sprawy w swoje ręce. Nie chcą budowy nowej linii tramwajowej, bo to mogłaby doprowadzić do zniszczenia kamienic, w których mieszkają. Dlatego o swoich wątpliwościach, co do tej inwestycji teraz poinformowali Prokuraturę Krajową.

O ul. Bohaterów Getta Warszawskiego zrobiło się głośno na początku czerwca br. To wtedy uliczkę w Wrzeszczu okryły czarne flagi i transparenty. O "żałobie" informowały wszystkie media. W ten sposób mieszkańcy sprzeciwiali się budowie nowej trasy tramwajowej, łączącej południe Gdańska z Wrzeszczem. To wiązałaby się również z przebudową wąskiej uliczki.

Władze miasta zapowiadały, że nic nie jest jeszcze przesądzone, a decyzje zapadną pod koniec czerwca. Czas minął, mieszkańcy nie chcą dłużej czekać.

- Nikt się z nami od tej pory nie spotykał, nie proponował dodatkowych konsultacji. W związku z tym złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury przeciwko prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Po pierwsze zarzucamy narażenie nas na straty materialne spowodowane przygotowanymi decyzjami oraz narażenie na utratę zdrowia i życia. Po drugie podejrzewamy, że doszło do zaniedbania obowiązków - mówi Małgorzata Fechner-Puternicka, mieszkanka Wrzeszcza.

Gdański magistrat twierdzi, że trudno odnieść się do tych zarzutów, bo żadne konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE

Żałoba na gdańskiej ulicy

Kiedy decyzje?

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska też podtrzymuje, że nic nie jest przesądzone. - Cały czas pracujemy nad tą trasą. W połowie lipca wszystko powinno być już gotowe - mówi Agnieszka Zakrzewska, rzecznik DRM.

Na początku lipca planowane jest też spotkanie, podczas którego zostanie omówiona ekspertyza z Politechniki Gdańskiej. Dotyczy ona właśnie wariantu budowy, który uwzględnia ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. - Opinia powstała, ale są jeszcze do niej uwagi, dlatego czekamy, kiedy będzie kompletna - dodaje Zakrzewska.

Magistrat twierdzi, że trudno mówić o kwestiach wymienionych w zawiadomieniu do prokuratury, bo żadna

Jak pojadą tramwaje?

Trasa Gdańsk Południe - Wrzeszcz ma połączyć dzielnice, pomijając Śródmieście. Nowa linia będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców Zakoniczyna, Ujeściska oraz Kowal. Jak podaje magistrat, już teraz na południu Gdańska mieszka 95 tys. ludzi, a liczba ta ma wzrosnąć nawet do 140 tys. mieszkańców. W marcu br. urzędnicy zaprezentowali trzy warianty trasy. Dwa z nich przebiegają przez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Trzy warianty nowej trasy um Gdańsk

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24