Plaże od Gdańska Brzeźna do Mikoszewa zamknięte. Saperzy usuwają miny morskie

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Neutralizacja min w GdańskuTVN24
wideo 2/7
TVN24Neutralizacja min w Gdańsku

Zakaz zbliżania się do plaż między Gdańskiem Brzeźnem a Mikoszewem obowiązuje w poniedziałek i wtorek w godzinach od 8 do 15 - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Grupa nurków ma usunąć z dna morza dwie miny z czasów II wojny światowej.

Informację o możliwym usunięciu niewybuchów Urząd Morski w Gdyni przekazał już w piątek. W niedzielę informacje potwierdziło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wysyłając alert w tej sprawie. Komunikat pojawił się również w niedzielę na Twitterze RCB.

Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni przekazała, że w dniach 14 i 15 września w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku przeprowadzona zostanie operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

"Apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń"

Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. W zależności od warunków pogodowych operacja przewidziana jest na dwa dni. Jednocześnie Urząd Morski przewidział termin zapasowy na 21-25 września, gdyby pogorszyły się warunki pogodowe.

"W trosce o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich neutralizacji" - przekazała Kierzkowska.

Na czas działań wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:  •   10730 m dla kapiących się – zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno – Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat "Mewia Łacha" włącznie, •   1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe, •   2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych, •   1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa, •   500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej) 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwawww.umgdy.gov.pl

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości 4,1 m. Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

Strefa rażenia odłamkami – trasa holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałejwww.umgdy.gov.pl

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna RP/ 8.FOW