Pomorze

Światełko na koniec żałoby po Adamowiczu. Mija miesiąc od śmierci prezydenta

Pomorze

[object Object]
Miesiąc temu zginął Paweł Adamowicztvn24
wideo 2/6

Na środę, miesięcznicę śmierci Pawła Adamowicza, w Gdańsku zaplanowano mszę świętą w intencji zmarłego prezydenta oraz Światełko dla Prezydenta. Władze miasta zapowiedziały, że te wydarzenia zakończą oficjalną żałobę.

13 lutego o godzinie 19.40 na Targu Węglowym rozpocznie się Światełko dla Prezydenta – poinformował Urząd Miasta w Gdańsku. Dokładnie w tym samym miejscu, w którym 13 stycznia Paweł Adamowicz został ugodzony nożem, jak później się okazało, śmiertelnie.

Uroczystość ma być krótka, a głos mają zabrać tylko dwie osoby: pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta. Następnie ulicą Tkacką i Piwną uczestnicy wydarzenia mogą przejść do Bazyliki Mariackiej, gdzie o 20.30 rozpocznie się msza święta.

Koniec żałoby po śmierci Adamowicza

Mszę poprowadzić ma ksiądz prałat Ireneusz Bradtke - proboszcz świątyni, w której na zawsze spoczęły prochy tragiczne zmarłego Prezydenta Gdańska.

Jednocześnie władze Gdańska zapowiedziały koniec miejskiej żałoby po prezydencie – w nocy z 13 na 14 lutego z gdańskich ulic zaczną znikać flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce. Ponieważ w dniu, gdy Adamowicz zmarł, wywieszono ich ponad 1200, prace mogą potrwać cały kolejny dzień.

Środa będzie także ostatnim dniem, w którym dostępna będzie księga kondolencyjna w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Natomiast księga w Europejskim Centrum Solidarności pozostanie tak długo, aż będą pojawiać się osoby chętne, by się do niej wpisać.

[object Object]
"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicyFakty TVN
wideo 2/8

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa//ec//kwoj / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości