Z Chin przez Polskę. Na Ukrainę miały trafić miliony papierosów

Pomorze

W kontenerze zamiast AGD były papierosyKAS
wideo 2/5

Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji przejęły 15 milionów papierosów ukrytych w kontenerze, który przypłynął do gdańskiego portu. Kontrabanda miała trafić na Ukrainę.

- Kolejny raz współpraca pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku okazała się owocna – cieszy się Agata Bloch, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

CBŚP i KAS wspólnymi siłami przejęły transport 15 milionów papierosów o szacunkowej wartości 10 milionów złotych. W kontenerze, który przypłynął do portu na początku lipca, według dokumentów, miały znajdować się przybory i akcesoria AGD.

Z Chin na Ukrainę przez Polskę

Po przeskanowaniu kontenera okazało się, że w środku na pewno nie znajduje się to, co widniało w dokumentach przewozowych. Zdecydowano o otwarciu kontenera. W środku były papierosy bez banderoli. Jak zdradzają służby, papierosy były w paczkach jednej z kaukaskich marek tytoniowych.

"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar został nadany w jednym z portów na terenie wschodnich Chin i docelowo miał trafić na południową Ukrainę, do jednego z portów na Morzu Czarnym" – poinformowało w swoim komunikacie CBŚP.

Straty dla budżetu państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT, akcyzy oraz cła, mogłyby wynieść nawet ponad 17 milionów złotych – przekazał KAS.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KAS