Kolejne szczątki znalezione na Westerplatte. "To prawdopodobnie polski żołnierz"

Pomorze

Kolejne szczątki polskiego żołnierza odnalezione na Westerplattetvn24
wideo 2/3

Archeolodzy odnaleźli na Westerplatte trzecie już ludzkie szczątki. - Przy pochowanym, przypuszczamy, żołnierzu polskim z Westerplatte na prawym boku znajduje się wyposażenie żołnierskie, pas z ładownicami, pojemnik na polską maskę przeciwgazową - mówił podczas czwartkowej konferencji wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że badacze starają się ustalić tożsamość ofiar.

Szczątki odnaleziono podczas piątych badań prowadzonych na terenie Westerplatte przez zespół archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku. Prace rozpoczęły się w drugiej połowie września.

Pod koniec września archeolodzy poinformowali o znalezieniu szczątków dwóch osób. Wyjaśniali, że m.in. przedmioty znalezione w pobliżu szkieletów, a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach wskazują, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową. W czwartek, na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Westerplatte wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o odkryciu szczątków kolejnej - trzeciej już osoby. Także w tym wypadku przedmioty znalezione przy szkielecie wskazują, że natrafiono na szczątki polskiego żołnierza.

"Należy się im godny, państwowy pochówek"

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował na konferencji, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny), znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości. Zarówno szkielety, jak i pozostałe znalezione ludzkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Sellin odczytał nazwiska kilkunastu żołnierzy, którzy zginęli na Westerplatte i których miejsce pochówku nie jest znane.

- Prawdopodobnie te trzy szczątki, które odnaleźliśmy to są nazwiska, które za chwilę wymienię - tłumaczył. - Upowszechnianie tych nazwisk może spowodować, że będzie odzew z drugiej strony, czyli ze strony rodzin. Będzie nam łatwiej zidentyfikować ofiary - dodał.

Jarosław Sellin podkreślił, że po 80 latach należy się żołnierzom "godny, państwowy pochówek".

Lista nazwisk: Wojciech Najsarek, Bronisław Uss, Andrzej Kowalczyk, Konstanty Jezierski, Zygmunt Zięba, Władysław Jakubiak, Mieczysław Krzak, Adolf Petzelt, Bronisław Perucki, Jan Gębura, Ignacy Zatorski, Józef Kita, Antoni Piróg, Władysław Okraszewski i Jan Czywil.

Prosimy członków rodzin poległych Obrońców Westerplatte o kontakt z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w celu umożliwienia identyfikacji odnalezionych szczątków. Prosimy o kontakt na adres: identyfikacja@muezum1939.pl Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych

Prowadzone przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) prace na terenie Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po przeprowadzeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r. Polska składnica wojskowa zaczęła funkcjonować na Westerplatte w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym przebudowa obiektów, które od XIX wieku służyły kuracjuszom wypoczywającym na terenie półwyspu oraz budowa dodatkowych magazynów i linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar. 1 września 1939 r. o godzinie 4.48 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie przez siedem dni broniły placówki przed atakami z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ ks / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku