"Podawali się za oficerów policji, 11 osób przekazało im w sumie 420 tysięcy złotych"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Była metoda "na wnuczka", teraz "na policjanta"tvn24
wideo 2/13
tvn24Była metoda "na wnuczka", teraz "na policjanta"

Gdańscy policjanci zatrzymali cztery osoby, które miały wyłudzać pieniądze od osób w podeszłym wieku. Mundurowi po raz kolejny apelują o ostrożność i przypominają: prawdziwy policjant nigdy nie poprosi o pieniądze.

Czterech mężczyzn w wieku 30-40 lat zostało zatrzymanych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Mieli oni być członkami grupy przestępczej wyłudzającej od starszych osób pieniądze.

Grupa używała tak zwanej metody "na policjanta". Z ofiarami kontaktowano się telefonicznie, przedstawiając jako funkcjonariusze, a następnie przekonując, by te osoby przekazały oszczędności.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Policja nie prosi o przekazywanie pieniędzy

- W sumie wyłudzili 420 tysięcy złotych od jedenastu osób. Dzwoniąc do pokrzywdzonych, podawali się za oficerów policji i kłamali, twierdząc, że senior ma wziąć udział w akcji przeciwko oszustom, przekazując pieniądze – opowiada starsza aspirant Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Działać mieli na terenie Pomorza i Śląska.

Cała czwórka decyzją sądu trafiła do aresztu. - Podejrzanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 8, a za oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości 10 lat – mówi policjantka.

Apeluje także, by nie wierzyć oszustom. - Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do żadnej akcji. We wszystkich takich sytuacjach skontaktujmy się z policją lub numerem 112 – dodaje Kamińska.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KWP w Gdańsku