"Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Apel o niezbliżanie się do ptaków na Zatoce PuckiejTVN24
wideo 2/4
TVN24Apel o niezbliżanie się do ptaków na Zatoce Puckiej

Na Pomorzu jest coraz więcej przypadków ptasiej grypy, obszarem wysokiego ryzyka zostało ogłoszone między innymi Trójmiasto. Władze Gdańska postanowiły, że w najbliższych dniach na drogach pojawią się tablice ostrzegawcze. Urzędnicy apelują też o niezbliżanie się do ptaków i niedokarmianie ich.

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku spotkał się w środę, żeby omówić pojawienie się przypadków ptasiej grypy. W spotkaniu udział wzięli między innymi zastępca prezydenta miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski oraz powiatowy lekarz weterynarii Marta Niemczuk, która przedstawiła raport dotyczący stwierdzonych przypadków i zagrożeń wynikających z występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu przypomniał w komunikacie prasowym, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z dokumentem Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz powiaty pucki i wejherowski zostały uznane za obszar, na którym istnieje zagrożenie wystąpienia ptasiej grypy.

Pismo określa również zakazy i nakazy, które obowiązują na terenach objętych tą chorobą. Większość punktów dotyczy zasad postępowania i zachowania środków bezpieczeństwa przez hodowców gęsi i drobiu. Ponadto rozporządzenie nakłada na samorządy obowiązek oznakowania terenów poszczególnych gmin jako terenów zagrożonych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Niedługo pojawią się tablice ostrzegawcze

Jak przekazał Sieliwończyk, w związku z rozporządzeniem wojewody, w ciągu najbliższych dni przy drogach publicznych i na wjazdach do Gdańska pojawią się tablice, na których będzie widniał komunikat: "Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony".

Tablice ostrzegawcze zostaną ustawione przy wszystkich 78 wejściach na gdańskie plaże oraz przy miejskich zbiornikach retencyjnych. Podobne informacje napotkają mieszkańcy, którzy wybiorą się w okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych w parkach. Urzędnicy cały czas apelują do mieszkańców o niezbliżanie się do ptaków, niedokarmianie ich, a do hodowców o stosowanie się do wszystkich przekazywanych wytycznych.

W sytuacji znalezienia martwego ptaka na terenie Gdańska, najlepiej zadzwonić pod całodobowy numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 52 44 500, można też skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie www.gdansk.pl/kontaktgdansk lub zgłosić martwego ptaka e-mailem: kontakt@gdansk.gda.pl. albo na https://www.facebook.com/kontaktgdansk. Można również kontaktować się w tej sprawie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 587786000 lub ze Strażą Miejską tel. 986. Zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom. Niezwykle istotne jest wskazanie w zgłoszeniu dokładnej lokalizacji martwego zwierzęcia.

Nowe obostrzenia w województwie pomorskim.

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24