Dzieci połączą się z kosmosem

Pomorze

NASADzieci połączą się z kosmosem

15 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, będzie miało okazję zadać pytanie astronaucie Luca Parmitano. Nie będzie to zwykła rozmowa, a prawdziwe „łączenie” z kosmosem, bo Parmitano znajduje się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rozmówcami będą dzieci z domu dziecka w Kartuzach oraz uczestnicy Polskiej Akademii Dzieci.

Jak tłumaczy Aleksandra Sójko, rzecznik prasowy projektu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station), taka rozmowa robi zawsze na dzieciach ogromne wrażenie.

Wszystko jest możliwe

- Zamysł jest taki, aby kontakt z astronautą był dla młodego człowieka impulsem rozwojowym; aby uwierzył, że nie ma barier, że skoro można się połączyć z kosmosem, to w życiu wszystko jest możliwe i do osiągnięcia - tłumaczy Sójko. - Astronauta jest żywym, wręcz namacalnym dowodem, że systematyczna praca nad własnym rozwojem, zarówno umysłowym jak i fizycznym przynosi efekty – dodaje.

Łączność przez Kalifornię

ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest zainstalowana stacja krótkofalarska, z której korzystają astronauci. Wielu z nich to licencjonowani radioamatorzy. Dzieci będą łączyć się ze stacją przekaźnikową zainstalowaną w Santa Rosa w Kalifornii (USA) i poprzez ten ośrodek zostanie nawiązany bezpośredni kontakt z astronautą.

Program ARISS ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży astronautyki, historii podboju kosmosu oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi.

„Kosmiczny Gdańsk”

Po łączności z astronautą zaplanowano debatę pt. "Sport+nauka=Edukacja przyszłości" poświęconą wszechstronnemu rozwojowi umysłowemu i fizycznemu dzieci i młodzieży. W programie imprezy "Kosmiczny Gdańsk" są też m.in. warsztaty naukowe i festyn sportowo-rekreacyjny. Rozmowa na terenie klubu sportowego KS Gedania 1922 będzie przeprowadzona w języku angielskim i potrwa 13 minut. Łączność zaplanowana jest przez NASA na godz. 13.37.

Autor: aja / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: NASA