Duński gigant przypłynął do Gdańska

Pomorze

Miłosz Sakowski, Bartłomiej Luliński | TVN24 Gdańsk/PAPŻaglowiec cumuje na Westerplatte

79-letni trójmasztowy żaglowiec "Danmark" cumuje w Gdańsku. Żaglowiec, na którego pokładzie pływa niemal sto osób, można zwiedzać w sobotę na Westerplatte.

"Danmark" wyposażony jest w 26 żagli o łącznej powierzchni 1632 metrów kwadratowych. Oprócz stałej czternastoosobowej załogi, zabiera na pokład 80 praktykantów. Trójmasztowiec został wybudowany w 1943 roku jako statek treningowy dla floty handlowej i od początku służył w takiej roli.

- Tylko przez 4 lata nie pełnił tej funkcji, gdy pływał w Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych podczas II Wojny Światowej - mówi Thagaard Jensen, pierwszy oficer. - Po wojnie okręt został zwrócony Danii i został przywrócony do służby jako statek treningowy floty handlowej kraju.

Niełatwe życie żeglarza

Na pokładzie mieszka 80 uczniów. Jak relacjonują, życie na pokładzie - i pod nim - nie jest łatwe.

- Wszyscy śpimy w hamakach i jest tak mało miejsca, że stykamy się z innymi osobami. To może być trudne dla niektórych - opowiada Kristen Nielsen, uczestniczka rejsu na żaglowcu. - Ale poznajemy też wiele nowych osób. To jest bardzo fajne - przekonuje Kristen.

Statek cumuje przy nabrzeżu Terminalu Promowego na Westerplatte. Można go zwiedzać w sobotę (15.09) od 14 do 16.30, wstęp jest wolny.

Autor: maz//ec / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartłomiej Luliński