Dowódca bazy lotniczej w Malborku odwołany

TVN24


Minister obrony Tomasz Siemoniak odwołał ze stanowiska w trybie natychmiastowym dowódcę 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku - informuje rzecznik MON Jacek Sońta.

W środę Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła sześciu osobom - żołnierzom i cywilom - zarzuty ustawiania przetargów na ochronę lotniska, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy na szkodę wojska.

Ustawiony przetarg?

Działania prokuratury są wynikiem śledztwa prowadzonego od czerwca m.in. w sprawie ustawienia przetargów wartości kilku milionów złotych.

Według informacji przekazanych przez biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, członkowie grupy ustawili przetarg związany z ochroną obiektów jednostki.

- Zapisy w zamówieniu publicznym były tak skonstruowane, by wygrała je konkretna firma. Dzięki temu zamówienie warte blisko 7 milionów złotych otrzymała firma, która nie spełniała odpowiednich standardów. Tym samym jednostka nie była w odpowiedni sposób chroniona - podała policja. Według policji przedstawiciele firmy mieli przekazywać korzyści majątkowe, a także zatrudniać w niej członków rodzin wojskowych odpowiedzialnych za nadzór nad firmą. - Tym samym przez blisko dwa lata wojsko płaciło firmie za usługi, których ta de facto nie wykonywała lub wykonywała w znacznie ograniczonym zakresie - podała policja. Osobom zatrzymanym pod zarzutami korupcji grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Weszli do bazy wojskowej

Policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej w środę weszli do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. W sumie przeszukali ponad 40 budynków. Zabezpieczyli szereg dokumentów, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne. Śledczy badali sprawę zorganizowanej grupy przestępczej od ponad półtora roku. Biuro prasowe gdańskiej policji podało, że w skład grupy mogli wchodzić żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych w jednostce, jak również przedstawiciele firmy ochraniającej jednostkę. W związku ze sprawą minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak napisał w środę późnym popołudniem na Twitterze, że walka z korupcją w wojsku jest jednym z jego priorytetów. - SKW, CBA i Żandarmeria mają pełne wsparcie dla twardych działań - podkreślił.

W czwartek prokuratura złożyła wnioski o areszt wobec pięciu z ośmiu osób podejrzanych o korupcję.

Policja planuje kolejne zatrzymania w sprawie:

Milionowa korupcja w wojsku
tvn24

Tu znajduje sie 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku :

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/par / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze