Pomorze

Rekordowy przemyt bursztynu. "1,5 tony surowca o wartości 24 milionów złotych"

Pomorze

Izba Celna w Białej PodlaskiejGdyby towar trafił na czarny rynek Skarb Państwa straciłby 5,5 mln zł

To była największa udaremniona próba przemytu bursztynu do Polski. W Dorohusku celnicy zatrzymali ciężarówkę jadącą z Ukrainy. Pod workami z legalnym towarem ukryto 1,5 tony bursztynu o wartości 24 milionów złotych.

- W trakcie kontroli funkcjonariusze dostrzegli, że pod legalnym towarem, zgłoszonym do odprawy, ukryte są worki i kartonowe pudła. Okazało się, że są wypełnione bursztynem. W tej sytuacji konieczny był rozładunek całego towaru - informuje podkom. Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Kamienie warte 24 miliony złotych

Celnicy sprawdzili dokładnie ciężarówkę, a wynik kontroli zaskoczył nawet ich samych. Okazało się, że próbowano nielegalnie wwieźć do Polski aż 1,5 tony bursztynu. W większości były to nieobrobione kamienie, od drobnych brył po takie wielkości strusiego jaja.

- Oszacowaliśmy wartość bursztynu na 24 mln zł. Gdyby ta olbrzymia przesyłka trafiła do nielegalnej sprzedaży w Polsce straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconych należności mogłyby wynieść nawet 5,5 mln zł - tłumaczy Siemieniuk

Zobacz jak celnicy znaleźli bursztyn:

Nie przyznają się do bursztynu

Do kontrabandy nie przyznał się ani polski kierowca, ani jego ukraiński pomocnik. Lubelski Urząd Celny wszczął postępowanie przeciwko mężczyznom. Sprawę nadzoruje się Prokuratura Rejonowa w Chełmie.

- To rekordowa jednorazowa partia bursztynu zatrzymana przez polskich celników. Dla porównania - w całym 2015 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej na odcinku granicy w woj. lubelskim zatrzymali łącznie 900 kilogramów tej kopalnej żywicy - dodaje Siemieniuk.

Nielegalny przywóz bursztynu do Polski to straty skarbu państwa, ale też uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. W ostatnich latach Służba Celna obserwuje nasilenie prób przemytu tego towaru, głównie na granicy z Ukraina i Rosją.

CZYTAJ WIĘCEJ O BURSZTYNOWEJ GORĄCZCE NA GRANICACH

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Izba Celna w Białej Podlaskiej