Pomorze

Donoszą na Biedronia, bo usunął obraz papieża z gabinetu. "Znieważył św. Jana Pawła II"

Pomorze

TVN24/ Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą Prezydent Biedroń uraził członków stowarzyszenia

Do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie Roberta Biedronia. Prezydent Słupska naraził się Ogólnopolskiemu Komitetowi Obrony przed Sektami i Przemocą. - Znieważył papieża, bo usunął obraz z jego wizerunkiem ze swojego gabinetu. To uraziło nasze uczucia religijne - mówi Ryszard Nowak, prezes stowarzyszenia.

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą uważa, że Robert Biedroń znieważył św. Jana Pawła II.

- Bezprawnie usunął ze swojego gabinetu wizerunek świętego, który jest obiektem czci religijnej. Chroni go Kodeks Karny. Obraz pojawił się tam z woli Rady Miasta, a Biedroń ściągnął go po cichu, nie zapytał nikogo o zdanie - mówi Ryszard Nowak, prezes stowarzyszenia.

Zachowanie prezydenta miasta tak zbulwersowało stowarzyszenie, że złożyło w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

- Dokument przesłaliśmy we wtorek rano. Rozmawiałem już z sekretarką prokuratora i wiem, że otrzymali tę informację od nas. Wycofamy swoje zawiadomienie, jeśli prezydent przywróci obraz na jego dotychczasowe miejsce - dodaje Nowak.

Batalia o obraz papieża

Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Słupska. Co roku w rocznicę jego śmierci na fasadzie ratusza wywieszano obraz z jego podobizną. W tym roku go zabrakło. Magistrat tłumaczył, że ratusz to budynek użyteczności publicznej i prezydent chce, by było to miejsce neutralne światopoglądowo.

Część mieszkańców nie była zadowolona z takiej decyzji władz miasta.

- To była tradycja w tym mieście. Biedroń powinien myśleć o dobru Słupska, a nie wytaczać wojnę świętemu. Już wtedy domyślałem się, że to nie koniec jego działań. Ale nie mogliśmy nic zrobić - tłumaczy Nowak.

Później Biedroń w ogóle usunął obraz ze swego gabinetu. Zdaniem stowarzyszenia w tym przypadku można już mówić o znieważeniu.

- Schował ten obraz do piwnicy, a dopiero w niedzielę trafił on do kościoła. Tak nie można traktować przedmiotów z wizerunkiem świętych. To obraziło nasze uczucia religijne - tłumaczy Nowak.

21 czerwca br. obraz trafił do Kościoła Mariackiego w Słupsku.

Nie udało nam się otrzymać komentarza w tej sprawie od prezydenta Słupska.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą

Pozostałe wiadomości