"Dlaczego nasze kobiety obsługują Ukraińców?". Najpierw obrażał, potem chciał się bić

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/i
Źródło:
TVN24 Pomorze
Zatrzymani za mowę nienawiści w pociągu wobec pasażerki z UkrainyTVN 24 Katowice
wideo 2/11
TVN 24 KatowiceDo napaści na obywateli Ukrainy dochodzi coraz częściej (wideo archiwalne)

Pijany mężczyzna obrażał innego klienta sklepu ze względu na jego narodowość, wyzywał ekspedientki, a na końcu przeszedł do rękoczynów. Refleksja przyszła w policyjnej izbie zatrzymań już po wytrzeźwieniu i 27-latek dobrowolnie poddał się karze.

W jednym z gdańskich lokali handlowych w minioną sobotę około godz. 23 wybuchła awantura. - Policjanci zostali zaalarmowani o tym, że w jednym ze sklepów doszło do pobicia i zdemolowania sklepu – przekazała nam starszy aspirant Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Na miejscu policjanci zastali pijanego i już obezwładnionego 27-latka, który miał być agresorem. Jak zeznała obsługa sklepu i świadkowie, konflikt zaczął się od tego, że gdańszczanin usłyszał rozmowę jednego z klientów sklepu z obsługą, z której wynikało, że pochodzi on z Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- W sposób wulgarny zwracał się do pokrzywdzonego, a do obsługi sklepu miał pretensję, że go obsługują – opowiada starszy aspirant Kamińska. Jak mówili świadkowie, miał krzyczeć: dlaczego nasze kobiety obsługują Ukraińców? Przy okazji używał inwektyw i wulgaryzmów.

Mężczyzna dobrowolnie poddał się karzeKMP w Gdańsku

Policjantów też nie oszczędził

- W pewnym momencie podejrzany wyciągnął telefon i udawał, że nagrywa pokrzywdzonego. Telefon zaczął przykładać mu do twarzy – kontynuuje policjantka. Nie pomagały prośby i nalegania obsługi sklepu i innych klientów – 27-latek stawał się coraz bardziej nachalny i agresywny. Wreszcie cierpliwość obywatela Ukrainy się skończyła i wtedy zaczęła się między nimi przepychanka zakończona obezwładnieniem agresora.

Przebieg zdarzeń potwierdziły nagrania monitoringu sklepu, które policja zabezpieczyła.

- Zatrzymany 27-latek podczas zatrzymania znieważał również interweniujących policjantów, ubliżał im i wyzywał. Pijany trafił do policyjnego aresztu – relacjonuje nam starszy aspirant Kamińska.

W poniedziałek, gdy mężczyzna wytrzeźwiał, trafił do prokuratury, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut publicznego znieważenia na tle narodowościowym obywatela Ukrainy oraz znieważenia policjantów. 27-latek przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Prokurator zastosował wobec niego 10 miesięcy ograniczenia wolności poprzez wykonywanie prac na cele społeczne oraz pokrycie kosztów postępowania.

"Protestujemy przeciw rasizmowi, przeciwko ksenofobii" (nagranie z marca 2019 roku)Dość rasizmu, dość faszyzmu, "nie" dla przejawów nienawiści, "stop" agresji - takie hasła słychać było na całym świecie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową. Manifestacje odbyły się także w Polsce.Fakty TVN

Autor:eŁKa/i

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KMP w Gdańsku