Dar Młodzieży ruszył w rejs. Wyszkoli 1000 żeglarzy

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Dar Młodzieży opuszcza macierzysty port

Statek szkolny Akademii Morskiej w Gdyni na pół roku opuścił macierzysty port. Uczestnicy rejsów będą uczyć się żeglarskiego abecadła. We wtorek biała fregata rozpoczęła pierwszy etap podróży. Do Gdyni wróci na dwa dni 24 sierpnia.

- Pływamy do końca listopada, więc to bardzo długi sezon. Planujemy przeszkolenie około 1000 młodych ludzi. Dotychczas chyba nie było tak długiego sezonu – mówi kpt. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

Międzynarodowy rejs

Półroczny rejs Daru Młodzieży podzielony jest na sześć etapów. Podczas pierwszego żeglarze będą podróżować z Gdyni do belgijskiej Antwerpii. Drugi zakończy się w niemieckim Bremerhaven. Kolejne porty to: duńskie Aarhus, niemieckie Sassnitz oraz holenderski Amsterdam. 24 sierpnia statek wróci do Gdyni. Potem, 30 sierpnia, w rejs szkoleniowy do Amsterdamu wypłyną kardiolodzy.

- Wypływamy z żeglarzami z całej Polski. W Antwerpii zaokrętowani zostaną studenci tamtejszej uczelni i będą pływali cały miesiąc. Popłyniemy do Irlandii i Portugalii. Po powrocie na pokład wejdą studenci naszej uczelni – tłumaczy Śniegocki.

- Studenci będą uczyć się cumowania, pracy z linami, eksploatacji statku, pracy z żaglami, pracy na masztach, na rejach - wylicza prorektor Akademii Morskiej.

Rejsy szkolne na Darze Młodzieży zakończą się 30 listopada.

Dar Młodzieży rusza w półroczny rejs
Marcin Rembowski, Marcin Buchowski | TVN

Będzie promował Gdynię

Zgodnie z podpisanym we wtorek porozumieniem pomiędzy gdyńskim Urzędem Miasta i Akademią Morską o promocji przez ten żaglowiec miasta, w każdym z portów, do których zawinie "Dar Młodzieży", będzie można oglądać na jego pokładzie wystawę "Gdynia - a vibrant maritime city". Składa się na nią 30 wielkoformatowych zdjęć miasta.

"Dar Młodzieży" (109 m długości, 14 metrów szerokości, 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych) to następca wycofanego ze służby w 1982 roku "Daru Pomorza". Trzymasztowa fregata została zbudowana w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku. Największy polski żaglowiec brał udział w wielu podróżach szkoleniowych, zlotach i regatach na czele z Tall Ships Races. Dotarł do Japonii i Australii, a w 1992 roku wystartował w regatach "Columbus 95", zorganizowanych z okazji 500-rocznicy odkrycia Ameryki.

Dar Młodzieży opuszcza macierzysty port
tvn24

Autor: md/ws/mz/k / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP