Pomorze

Archeolodzy odkryli osadę z czasów rzymskich

Pomorze

Archeolodzy chwalą się nowm odkryciem
Archeoptics - Tomasz Zielenkiewicz"To wyjątkowe znalezisko"

-To była prawdziwa niespodzianka - tak archeologowie mówią o cmentarzysku i osadzie z czasów wpływów rzymskich, którą odkryli podczas badań w Dąbiu (woj. pomorskie). Jak twierdzą, już dawno nie odkopano na ziemi bytowskiej tak dobrze zachowanej nekropoli datowanej na schyłek kultury łużyckiej.

Archeolodzy znów mają czym się pochwalić. Tym razem podczas prac w Dąbiu koło Bytowa znaleźli ślady osadnictwa z pradziejów.

- Odkryto, nieznane wcześniej cmentarzysko z tzw. fazy wielkowiejskiej (750-550 p.n.e), czyli schyłku kultury łużyckiej i początków kultury pomorskiej. Jest to nekropolia grobów ciałopalnych popielnicowych i jamowych - mówi Agnieszka Krzysiak, kierownik badań archeologicznych.

Znaleźli urny z prochami

Jak twierdzą badacze, niektóre pochówki złożono w imponujących obstawach kamiennych z łupanych płyt piaskowca i granitu. - W grobach znaleziono urny z prochami i pozostałościami kości. W niektórych przypadkach były tam również przedmioty codziennego użytku np. czarka i dzbanuszek - mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.

Cmentarzysko znajduje się na obszarze liczącym około 14 arów. Znaczna część tego terenu została już zbadana. Na razie wstrzymano budowę domów w tym miejscu. Już wiadomo część prac zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. - To znalezisko jest wyjątkowe dla Ziemi Bytowskiej. Dawno już, może jeszcze przed wojną, nie odkryto cmentarzyska z tego okresu tak dobrze zachowanego i z taką dużą ilością obiektów - mówi Krzysiak.

Tak wygląda teren prac Tomasz Zielenkiewicz

Trafią do muzeum

Teraz wszystkie zabytki trzeba wyciągnąć z ziemi i odpowiednio zabezpieczyć. Po opracowaniu będą mogły trafić do muzeum. Ale okazuje się, że to niejedyne znalezisko w Dąbiu. Niespełna 30 m od osady z czasów wpływów rzymskich natrafiono na ślady osad produkcyjnych z dymarkami, czyli piecami do wytapiania żelaza. - Były tam też duże piece paleniskowe. Pochodzą one z okresu od wczesnej epoki żelaza (ok 750 p.n.e) do XII w.n.e. - dodaje Krzysiak.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Archeoptics - Tomasz Zielenkiewicz

Pozostałe wiadomości