Pomorze

Na policję przyszła paczka, w środku był poszukiwany od 25 lat anioł

Pomorze

300-letni zabytek przyszedł na komendę w paczce
tvn24300-letni zabytek przyszedł na komendę w paczce

Od 25 lat policjanci szukali zabytkowej rzeźby anioła z kościoła w Czachowie w Zachodniopomorskiem. Teraz dostali paczkę. Z aniołem w środku. - Jest w bardzo dobrym stanie - cieszą się policjanci.

Trzy anioły, wykonane w XVIII wieku, wieńczyły zabytkowy ołtarz w kościele w Czachowie. W 1992 roku stwierdzono, że jeden z nich zaginął w nieznanych okolicznościach.

Niedawno policjanci wybrali się na miejsce w ramach akcji rejestracji i poszukiwania zabytków w województwie zachodniopomorskim. - Nikt jednak nie pamiętał, co stało się z rzeźbą. Poprosiliśmy proboszcza, by nagłośnił sprawę - relacjonuje podkom. dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Tajemniczy informator

W minioną środę - 14 lutego – Łuczak otrzymał anonimowy telefon. Nieznany mężczyzna zapytał, czy nadal szuka rzeźby, a gdy policjant potwierdził, rozmówca powiedział, by czekał na przesyłkę od niego. – Myślałem, że będzie to list, a jeszcze tego samego dnia przyszła paczka z aniołem – opowiada funkcjonariusz.

Przesyłka została wysłana spoza województwa, rzeźba jest w bardzo dobrym stanie. Brakuje jedynie trąby, którą anioł miał trzymać w dłoni. 300-letni zabytek zachował nawet częściowo oryginalne malowanie.

Łuczak przyznaje, że pierwszy raz w karierze spotkał się z taką sytuacją. Chwali postawę anonimowego mężczyzny. Drewniana rzeźba trafi teraz do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który prawdopodobnie zwróci go prawowitemu właścicielowi, czyli parafii.

- Tego typu okaz rzadko znajduje kupców na polskim rynku. W Niemczech mógłby osiągnąć cenę około tysiąca euro – mówi Łuczak. Nie wiadomo jednak, czy w celu sprzedaży rzeźba została zabrana - policjanci nie mieli zgłoszenia kradzieży. Wiedzą jedynie, że w 1962 roku jeszcze była ujęta w wykazie zabytków, a w 1992 już jej nie było.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości