Pomorze

Cyber-oko pomaga pacjentom, z którymi nie ma kontaktu. Wynalazek gdańskich naukowców nagrodzony

Pomorze

Politechnika GdańskaUrządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora

System Cyber–oko służący do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce został nagrodzony jako najlepsze osiągnięcie naukowo-techniczne 2013 roku. Wynalazek stworzony przez naukowców z Politechniki Gdańskiej pokonał 60 innych projektów zgłoszonych do konkursu.

Zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otrzymał tytuł "Najlepszego wynalazku" i 50 tys. zł nagrody od Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne w 2013 r.

- Cyber-oko jest pierwszym na świecie systemem integrującym pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek-komputer pozwalającym na zwiększenie trafności diagnoz i prowadzenie systematycznej rehabilitacji pacjentów w śpiączce. (...) Stanowi on doskonałą wizytówkę zaawansowanych technologii, a autorzy uzyskali jeden patent w USA i 3 w Polsce – można przeczytać w uzasadnieniu Zespołu ds. Nagród w kancelarii Premiera.

– Każda nagroda, a zwłaszcza tak zaszczytna, cieszy i zwiększa zainteresowanie naszym osiągnięciem, otwiera nam kolejne drzwi, także wśród placówek służby zdrowia, na których uwadze szczególnie nam zależy – mówi prof. Andrzej Czyżewski.

Urządzenie mierzy poziom ludzkiej świadomości

Cyber-oko za pomocą specjalnego oprogramowania oraz czujników pozwala dotrzeć do człowieka, z którym nie można było się do tej pory komunikować. Osobom pogrążonym w śpiączce oraz tym którzy nie mogą, jak się wydawało do tej pory, komunikować się ze światem zewnętrznym.

Urządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora oraz rejestratora, które odbijając światło w rogówce są w stanie ustalić gdzie pacjent się wpatruje. Badany reaguje oczami na wyświetlane obrazy i w ten sposób jest w stanie wskazać odpowiedzi czy przekazać informacje, a lekarze wiedzą w jakim stopniu pacjent jest świadomy.

Działa w sześciu szpitalach

Jak na razie wyprodukowano tylko kilka urządzeń, ale zdołały one już pomóc paru osobom. – Obecnie Cyber-oko działa w sześciu szpitalach, powstaje też spółka spin-off na Politechnice Gdańskiej, jej zadaniem będzie wdrożenie technologii na dużą skalę - dodaje.

Urządzenie wejdzie do produkcji za około dwa lata, a w skład zespołu laureatów z Katedry Systemów Multimedialnych wchodzą: prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, dr inż. Bartosz Kunka, mgr Agnieszka Kwiatkowska, dr inż. Piotr Odya oraz mgr inż. Rafał Rybacki.

Nagrodzono naukowców z Politechniki Gdańskiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska

Pozostałe wiadomości