Pomorze

W zbożu zauważyli tajemnicze kręgi. "To dzieło naszych przodków"

Pomorze

Obiekty pochodzą sprzed 7000 lat
Obiekty pochodzą sprzed 7000 lattvn24
wideo 2/4

W okolicach Cedyni paralotniarz zauważył kręgi w zbożu. Podobne wzbudzają mnóstwo hipotez na całym świecie, także dotyczących wizyt na Ziemi obcych cywilizacji. Szczecińscy archeolodzy są jednak pewni – to dzieło naszych przodków. I to bardzo istotne dla naukowców.

Okrągłe obiekty na polu w okolicy Cedyni w Zachodniopomorskiem są widoczne tylko z lotu ptaka. Jedynie z tej perspektywy widać, że zboże w tym miejscu ma trochę inny odcień. To właśnie dwa lata temu zauważył paralotniarz, który powiadomił właściciela ziemi.

Kręgi zauważył również około rok temu historyk-pasjonat Marcin Dziewanowski, który z kolei dostrzegł je na zdjęciach satelitarnych. To on pierwszy domyślił się wagi zabytku.

Pięć tysięcy lat przed Chrystusem

- To fundamentalne znalezisko dla poznania procesów kulturowych Pomorza Zachodniego – opowiada nam Dziewanowski.

- Nasza interpretacja idzie w tym kierunku, że są to pochodzące z neolitu obiekty, które nazywamy "rondele" – opowiada Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, która jest w zespole badającym kręgi. Dodaje, że prawdopodobnie pochodzą one z okresu 4900-4600 przed naszą erą.

- Moim zdaniem to obserwatorium astronomiczne zbudowane dla dużej społeczności. Monumentalne i jedno z największych tego typu w Europie – mówi Dziewanowski. – Tego typu obiekty dotychczas odkrywane były dużo bardziej na południe. Na Pomorzu Zachodnim znaleźliśmy je po raz pierwszy – podkreślają historycy.

Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

- Te obiekty budzą żywą dyskusję w środowisku archeologów. Ich funkcja nie jest jednoznacznie określona – uważa Matuszewska i podaje inne hipotezy jak: miejsca kultu, tajemniczych obrzędów czy obiekt, który w momencie zagrożenia dawał ludziom schronienie.

Matuszewska zdradza nam, że oprócz kręgów pod Cedynią podobny obiekt odkryto jeszcze w jednym miejscu na Pomorzu Zachodnim. – Na razie nie zdradzam gdzie, bo musimy wykonać badania geomagnetyczne, by to potwierdzić – mówi.

- Mamy rok 2017, a wciąż niewiele wiemy o tym rozdziale historii Pomorza Zachodniego - żałuje Dziewanowski. Archeolog ma nadzieję, że tego typu odkrycia uchylą rąbek tajemnicy naszych przodków.

Prace przy odkopywaniu kręgów zaczną się już we wrześniu.

"Rondele" z lotu ptaka
"Rondele" z lotu ptakatvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Szczecin | Jakub Zakrzewski

Pozostałe wiadomości