15 osób zatrzymanych w sprawie wyłudzania podatku VAT na ogromną skalę. W sumie zarzuty usłyszało już 271 osób

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24 Pomorze
Zarzuty wyłudzania podatku VAT dla 16 osób
Zarzuty wyłudzania podatku VAT dla 16 osóbCBŚP
wideo 2/8
CBŚPZarzuty usłyszało 16 nowych osób

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o kolejnych zatrzymaniach w związku ze sprawą wyłudzania podatku VAT. Zatrzymano 15 kolejnych osób i postawiono im zarzuty. W sumie podejrzanych o udział w procederze jest już 271 osób.

Jak wynika z ustaleń CBŚP, podejrzani mieli tworzyć fałszywą dokumentację świadczącą o ponoszonych kosztach, używając do tego firm zarejestrowanych na tak zwane "słupy". W wyniku tego obniżali podatek odprowadzany do Skarbu Państwa. Jak wyliczyli funkcjonariusze CBŚP mogli w ten sposób wyłudzić co najmniej 50 milionów złotych.

O tym śledztwie informowaliśmy już kilkukrotnie wcześniej.

Zatrzymania na terenie kilku województw

Jak przekazuje nam podinspektor Iwona Jurkiewicz z CBŚP, w ostatnim czasie zatrzymano kolejne 15 osób do tej sprawy. W sumie wszystkich podejrzanych o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT jest jak dotąd 271 osób. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono od nich majątek w wysokości 14 milionów złotych. Śledztwo trwa od 2019 roku.

– Zatrzymani współpracowali ze sobą i działali na terenie całego kraju w ramach zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku – podaje podinsp. Jurkiewicz. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm.

Czytaj też: 20 osób z grupy przestępczej zatrzymanych. Skarb Państwa stracił ponad 1,5 miliarda złotych

Ostatnie zatrzymania przeprowadzono w województwach małopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych. –Zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie. W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy na bazie zebranego materiału wszczęli 26 kontroli celno-skarbowych – przekazuje policjantka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości