Pomorze

Śledztwo w sprawie mafii paliwowej, CBA przeszukało 40 miejsc

Pomorze

Twitter @cbagovplCBA przeszukało 40 miejsc w związku z mafią paliwową

Ponad 40 miejsc w kraju przeszukało w poniedziałek 180 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędów Celno-Skarbowych i Inspekcji Transportu Drogowego - powiedział Maciej Załęski, rzecznik gdańskiej prokuratury.

Wspólna akcja służb dotyczyła śledztwa związanego z mafią paliwową - W poniedziałek przeszukano siedziby kilkunastu firm zajmujących się obrotem biopaliwami i komponentami biopaliw, podejrzewanych o udział w działaniach przestępczych, m.in. wyłudzeniach podatków - poinformował Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Przeszukania obyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a ich celem było zabezpieczenie dokumentów i różnego rodzaju przedmiotów związanych z obrotem biopaliwami i komponentami do tych paliw - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że podjęte w poniedziałek działania wynikają ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

- To wielowątkowe i transgraniczne śledztwo szczecińskiej delegatury CBA, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 roku w całym kraju - mówił prok. Załęski.

Ponad 70 milionów strat

Według śledczych z CBA grupa miała dopuścić się nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej.

- Działania te miały według naszych wyliczeń narazić Skarb Państwa na straty w łącznej wysokości ponad 70 milionów złotych - podał rzecznik.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że w ogólnopolskiej akcji brali udział agenci Biura z kilku delegatur.

- W naszym śledztwie, prowadzonym od września 2017 roku doszło do etapu zabezpieczenia dokumentów i przeszukań w podejrzewanych przez nas o przestępstwa firmach. Nie było jeszcze działań dotyczących konkretnych osób - powiedział Brodowski.

Dodał, że oprócz prokuratury i ITD, w działaniach współpracowały trzy urzędy celno-skarbowe: zachodniopomorski, dolnośląski i opolski; działania na tym etapie śledztwa CBA dotyczyły kilkunastu firm.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @cbagovpl