Pieniądze zostawił pod ławką przy piaskownicy i w skrzynce na ulotki

Autor:
mm/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Policja apeluje do seniorów: nie dajcie się oszukać
Policja apeluje do seniorów: nie dajcie się oszukaćTVN24 Łódź
wideo 2/8
TVN24 ŁódźPolicja apeluje do seniorów: nie dajcie się oszukać

86-letni mieszkaniec Bydgoszczy stracił 85 tysięcy złotych. Mężczyzna padł ofiarą oszustów wykorzystujących metodę "na policjanta". Pokrzywdzony pozostawił pieniądze w miejscach umówionych ze sprawcą - pod ławeczką przy osiedlowej piaskownicy i w skrzynce na ulotki.

Jak przekazał nadkomisarz Przemysław Słomski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, policjanci zostali poinformowani o oszustwie w środę. 86-letni bydgoszczanin odebrał stacjonarny telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który przekonał go, że jego pieniądze są zagrożone i nakłonił do wypłaty oszczędności.

- Standardowo przy tej metodzie przestępstwa, sprawca przekonał mężczyznę, że prowadzi akcję wymierzoną w szajkę oszustów, którzy są w zmowie z pracownikami banku. Rozmówca wypytał swoją ofiarę o oszczędności i banki, w których posiada zgromadzone pieniądze. Następnie zadzwonił na numer komórkowy pokrzywdzonego - poinformował nadkomisarz Słomski.

Pieniądze pod ławką i w skrzynce

Policjant dodał, że oszust cały czas prowadził z rozmowę z seniorem, karząc mu się nie rozłączać i instruował go co ma robić. - Pokrzywdzony tak zaufał przestępcy, że nawet nie przyjmował do wiadomości ostrzeżeń pracowników dwóch banków, którzy uprzedzali go przy wypłacie gotówki o tego typu oszustwach i nieprzekazywaniu pieniędzy - podkreślił.

Mężczyzna padł ofiarą oszustów, przekazał im 95 tysięcy złotychShutterstock

Pokrzywdzony, zgodnie z instrukcją oszusta, pozostawił pieniądze w kwotach 45 tys. zł i 40 tys. zł w miejscach umówionych ze sprawcą - pod ławeczką przy osiedlowej piaskownicy i w skrzynce na ulotki.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja ostrzega, że funkcjonariusze nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionym miejscu jakichkolwiek kwot pieniędzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oszuści mogą wyczyścić konto. Podszywają się pod ministerstwo - Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty. Ofiarami oszustw "na wnuczka" i 'na policjanta' są przeważnie osoby starsze - przestrzegł policjant.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości