Przed kościołem może stanąć 18-metrowy pomnik Chrystusa Króla. Zbiórka wśród parafian już ruszyła

Autor:
mm
Źródło:
tvn24.pl
Bydgoszcz. Pomnik Chrystusa Króla ma powstać przy ul. Ogrody 18
Bydgoszcz. Pomnik Chrystusa Króla ma powstać przy ul. Ogrody 18Google Maps
wideo 2/5
Google MapsBydgoszcz. Pomnik Chrystusa Króla ma powstać przy ul. Ogrody 18

Przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy ulicy Ogrody 18 w Bydgoszczy może stanąć 18-metrowy pomnik Chrystusa Króla. Stosowne dokumenty wpłynęły już do urzędu miasta, a wśród parafian ruszyła zbiórka.

Zgodnie z koncepcją pomnik może mieć nawet 18 metrów wysokości, a towarzyszyć mu mają dwa siedzące orły. Pod koniec lipca w wydziale administracji budowlanej bydgoskiego urzędu miasta został złożony wniosek.

- W dniu 26 lipca 2022 roku został złożony przez osobę fizyczną wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na budowę pomnika przy nieruchomości przy ul. Ogrody 18. Wniosek dotyczy budowy pomnika Chrystusa Króla przy kościele. Zaprojektowana wysokość obiektu wynosi od 6 do 18 metrów - poinformowała Karolina Stępień z biura prasowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Magistrat ma dwa miesiące na wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w których określi czy konstrukcja może powstać, wskaże jej maksymalną wysokość i wygląd. Ważne jest między innymi to, by pomnik odpowiednio wkomponował się w okolicę.

- Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Ostateczne rozstrzygnięcie zależy od przeprowadzonej analizy urbanistycznej - przekazała Karolina Stępień.

Pomysł proboszcza

Autorem pomysłu jest proboszcz parafii Matki Boskiej Fatimskiej, ksiądz Józef Orchowski, który zarządza nią od 1992 roku. Wśród parafian już ruszyła zbiórka na budowę pomnika. Księża zachęcali również wiernych do wsparcia tej inicjatywy w ogłoszeniach parafialnych.

Skontaktowaliśmy się z księdzem Józefem Orchowskim, by poprosić go o komentarz do tej sprawy. Duchowny nie chciał jednak rozmawiać.

- Nie mam nic na ten temat do powiedzenia - usłyszeliśmy tylko w krótkiej rozmowie telefonicznej.

Co ciekawie, bydgoski pomnik Chrystusa Króla, jeśli powstanie, będzie najwyższym tego typu obiektem w mieście, nie licząc ażurowej, symbolicznej "Bramy do nieba" w fordońskiej Dolinie Śmierci, która ma 24 metry wysokości.

Figura Chrystusa Króla w ŚwiebodzinieShutterstock

W swoich rozmiarach nie przebije jednak figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie (woj. lubuskie), która mierzy aż 36 metrów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości