Wysłali 178 osób na kwarantannę, przebadali już 102 po informacji, że opiekunka w żłobku jest zakażona. Nie jest

TVN24 | Pomorze

Autor:
FC/i
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dzieci wracają do żłobków
wideo 2/5
Dzieci wracają do żłobków

W poniedziałek sanepid poinformował, że jedna z opiekunek bydgoskiego żłobka "Słoneczko" jest zakażona koronawirusem. Na kwarantannę wysłano 178 osób, połowę z nich zdążono przebadać. Powtórne wyniki testu opiekunki wykazały jednak, że kobieta jest zdrowa.

- Opiekunka ze żłobka w Bydgoszczy jednak nie jest zakażona koronawirusem. Po pierwszym dodatnim wyniku badań, przeprowadzono dwa następne, które nie potwierdziły obecności wirusa - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Olga Radkiewicz.

Wiadomość o zakażeniu koronawirusem jednej z opiekunek żłobka bydgoski sanepid przekazał we wtorek. Dzień wcześniej wieczorem powiatowy inspektor sanitarny w Bydgoszczy otrzymał wyniki badań kobiety.

- Oczywiście dyrekcja placówki zdecydowała o jej zamknięciu do odwołania – mówiła we wtorek Radkiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Zdążyli przebadać ponad sto osób

Do żłobka uczęszcza 45 maluchów. Kwarantanną objęto 178 osób - pracowników, dzieci i ich rodziny.

Wszyscy mieli zostać przebadani. Wymazy zdążono pobrać od 102 osób - 20 osób personelu placówki, 20 dzieci uczęszczających do żłobka i 62 osób z otoczenia dzieci.

Jednocześnie powtórzono test u opiekunki. - WSSE we wtorek pobrała wymaz do badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 od opiekunki pracującej w żłobku. W środę pobrany został kolejny wymaz u tej osoby w celu potwierdzenia wyniku pierwszego przeprowadzonego badania przez laboratorium WSSE. Wyniki obu przeprowadzanych badań okazały się być ujemne - tłumaczy Radkiewicz.

Pierwsze badanie opiekunki, po którym zamknięto żłobek, zlecone zostało przez Szpital Dziecięcy. Wykonało je zewnętrzne laboratorium. Jak informuje rzeczniczka bydgoskiego sanepidu, najpierw poinformowano ich o wyniku dodatnim. Potem laboratorium przesłało do nich korektę i poinformowało o "wyniku niejednoznacznym" wymazu u pacjentki.

U 102 osób, którym wykonano już badania, również wyniki były ujemne. Dlatego sanepid zrezygnował z testowania pozostałych osób. Nadal jednak formalnie obowiązuje je kwarantanna.

- W czwartek państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Bydgoszczy rozpoczął działania mające na celu wydawanie decyzji znoszących obowiązek odbywania kwarantanny. O niniejszych decyzjach wszystkie osoby, których dotyczy sytuacja, będą systematycznie informowane. Zniesienie kwarantanny u wszystkich 178 osób powinno nastąpić do piątku - podkreśliła Radkiewicz.

"Słoneczko" może wznowić działalność

Sanepid powiadomił też dyrekcję żłobka o formalnej możliwości wznowienia działalności już od piątku.

Zgodnie z wytycznymi rządu oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego, a także żłobki mogły zostać otwarte od 6 maja. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmowali dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach.

"Słoneczko" należy do Zespołu Żłobków Miejskich. W Bydgoszczy samorządowe żłobki wznowiły działalność 25 maja.

Autor:FC/i

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock