Pomorze

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską pomagają w znalezieniu pracy

Pomorze

ZKM GdańskZ karty uprawniającej do bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać bezrobotni poszukujący pracy

Prawie 32 tys. bezrobotnych z Gdańska i z powiatu gdańskiego skorzystało przez minione 10 lat z karty uprawniającej do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Karta jest częścią programu: "Wsparcie dla osób aktywnie poszukujących pracy".

- Celem programu jest zwiększenie mobilności bezrobotnych w zakresie poszukiwania zatrudnienia - poinformował Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Z programu korzysta obecnie kilkanaście urzędów pracy, m.in. w Gdyni i Lęborku.

Z karty skorzysta jeszcze więcej osób

W 2014 roku z karty uprawniającej do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej będą mogły skorzystać też osoby, które podjęły pracę. W przypadku podjęcia pracy na minimum 3 miesiące karta będzie przedłużona o jeden miesiąc, w przypadku podjęcia pracy na minimum 6 miesięcy o dwa 2 miesiące, a w przypadku podjęcia pracy na minimum rok - o 3 miesiące.

Wydłużył się też czas obowiązywania kart w ciągu dnia. Osoby aktywnie poszukujące pracy dotychczas miały darmowe przejazdy tylko w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. Obecnie karty uprawniają do bezpłatnych przejazdów od godziny 7 do 16 we wszystkie dni powszednie tygodnia.

Ułatwia kontakt bezrobotnych z pracodawcami

- Obecnie program jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi urzędu pracy, które w znaczący sposób ułatwia kontakty bezrobotnych z pracodawcami – uważa Ronald Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Ocenił, że celem kontynuacji programu w nowej formule jest promocja aktywnego poruszania się po rynku pracy.

Dla bezrobotnych poszukujących pracy

Z darmowych przejazdów mogą korzystać mieszkańcy Gdańska i powiatu gdańskiego zarejestrowani w PUP jako osoby bezrobotne, które przed zarejestrowaniem pracowały lub prowadziły działalność gospodarczą, a rejestracja nastąpiła w ciągu 3 miesięcy od dnia zakończenia pracy, zakończenia lub zawieszenia działalności gospodarczej.

Kartę mogą też otrzymać osoby bezrobotne, które rozpoczną m.in. zajęcia w Centrum Rozwoju Osobistego (Klubie Pracy), szkolenia, staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub warsztaty organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku.

W Gdańsku i w powiecie gdańskim na koniec 2013 roku zarejestrowanych było 17,3 tys. osób bezrobotnych.

Tu znajduje się gdański PUP:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: ZKM Gdańsk

Pozostałe wiadomości