Betonowe kojce zamieniły na leśne wybiegi. Niedźwiedzia rodzina już w komplecie

Nowi mieszkańcy zoo
Ogród Zoologiczny w Poznaniumisie

Przez lata żyły w betonowym kojcu, teraz mają własny wybieg w lesie i basen. Z braniewskiego mini zoo zabrano ostatnie dwa niedźwiedzie. Wojtusia i Pietka trafiły już do azylu w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu.

Niedźwiedzia rodzina już w komplecie. Do poznańskiego ogrodu zoologicznego trafiły kolejne dwa niedźwiedzie z braniewskiego mini zoo. Zwierzęta zamieniły betonowe kojce na naturalne wybiegi z basenem. Stało się to możliwe dzięki niemieckiej fundacji Vier Pfoten. Pietka i Wojtusia dobrze znieśli swoją pierwszą w życiu podróż. Teraz odpoczywają.

- Te zwierzęta nie wiedziały, że poza małym kojcem istnieje inny świat. Podróż tutaj była dla nich ogromnym stresem. Są jeszcze wystraszone. Minie nawet kilka tygodni zanim na dobre się tu zaaklimatyzują. Pietka i Wojtusia dostali już pierwsze posiłki. Mają apetyt, więc jest dobrze - opowiada Małgorzata Chodyła z Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

"Przychylimy im nieba"

Oba niedźwiedzie mają do dyspozycji osobne wybiegi. Każdy liczy 8 tys. metrów kwadratowych. Mimo to pierwsze dni, nowi podopieczni spędzą w zamknięciu. Dopiero potem powoli będą się przyzwyczajać do nowych warunków. - To dla nich prawdziwa rewolucja. Niedźwiedzie będą pod czujnym okiem opiekunów. Na pewno trudne będzie dla nich przyzwyczajenie się do elektrycznego pastucha - dodaje Chodyła.

Zwierzęta potrzebują spokoju, dlatego niedźwiedziarnia na początku będzie zamknięta dla zwiedzających.

Życie w kojcu

O niedźwiedziach z braniewskiego mini zoo zrobiło się głośno wiosną br. Obrońcy praw zwierząt od dawna wskazywali, że zwierzęta nie mają tam odpowiednich warunków. Drapieżniki przebywały ciągle na betonowych posadzkach, co narażało je na zwyrodnienia kości i stawów. Brakowało im wybiegu z naturalnym podłożem, gdzie mogłyby spędzać czas na wolności.

Zwierzyniec, w którym przebywały należy do gminy Braniewo. Tej nie było stać, by poprawić warunki życia niedźwiedzi. Dlatego w pomoc dla nich zaangażowała się międzynarodowa organizacja Vier Pfoten (Cztery łapy - przyp. red.). W kwietniu jej przedstawiciele przewieźli dwa z czterech niedźwiedzi do leśnego azylu w Poznaniu. 22-letnia Ewka i jej 13-letnia córka Gienia są zachwycone nowym wybiegiem. Na początku nawet nie chciały wracać na noc do legowiska.

Pierwsze niedźwiedzie trafiły do poznańskiego zoo w kwietniu

Niedźwiedzie już w Poznaniu
Niedźwiedzie już w Poznaniu Nowe ZOO w Poznaniu

CZYTAJ WIĘCEJ O NIEDŹWIEDZIACH Z BRANIEWA

Niedźwiedzie korzystają z wolności FB - Zoo Poznań

Takie warunku miały w Braniewie:

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Pozostałe wiadomości