Będzie terminal, ale na lotnisko Gdynia jeszcze poczeka

Pomorze

airport.gdynia.plTerminal ma być gotowy w grudniu

Jeszcze w tym roku gotowy ma być budynek terminala nowego trójmiejskiego lotniska Gdynia-Kosakowo. Cała inwestycja ma opóźnienie. Pierwsi pasażerowie mają zostać odprawieni w nowym obiekcie dopiero w II połowie 2013 roku.

Jak twierdzi inwestor, festiwal Open'er, choć trwał tylko cztery dni, wpłynął na opóźnienie. Chodzi o przygotowania do niego i późniejsze sprzątanie terenu lotniska. Budowniczowie narzekali też na niesprzyjającą pogodę, która jeszcze pogorszyła wyniki i doprowadziła do ok. dwumiesięcznego poślizgu. Piotr Szpajer, kierownik ds. marketingu i rozwoju lotniska, zapewnia teraz, że mimo trudności już wiadomo: budynek terminala powstanie jeszcze w grudniu 2012 roku.

To jednak nie znaczy, że lotnisko od razu zacznie przyjmować pasażerów.

Budynek jeszcze bez wyposażenia Nowe lotnisko powstaje dokładnie na granicy Gdyni i gminy Kosakowo. To jedna z ważniejszych inwestycji gdyńskiego magistratu. Na razie na ukończeniu jest sam budynek terminala.

- Obiekt jest prawie gotowy, wymaga natomiast wyposażenia w niezbędne systemy jak np. system bagażowy, kontroli bezpieczeństwa czy informacji lotniskowej. Potrzeba też aranżacji meblowej. Zadania te zostaną wykonane do czasu uruchomienia lotniska - zapewnia Szpajer. Nie tylko terminal W tym samym czasie co terminal, powstaje droga dojazdowa do lotniska wraz z całą infrastrukturą.

- Trwają ostatnie prace przy budowie nowego układu drogowego w obrębie samego lotniska. W ramach inwestycji, do obiektów znajdujących się na terenie lotniska doprowadzone zostały wszelkie niezbędne media i instalacje teletechniczne, zainstalowano oświetlenie uliczne, wybudowano parkingi oraz ciągi piesze i ścieżkę rowerową - wyjaśnia Szpajer.

Jak dodaje, na finiszu znajduje się realizacja budynku służb lotniskowych i zarządu portu. Dla dużych samolotów

Jak zapewnia Szpajer, podpisana została umowa z wykonawcą na zaprojektowanie trzech stanowisk postojowych dla samolotów tzw. kodu C. W tej kategorii mieszczą się samoloty, które posiada np. Eurolot, popularny boeingi 737 oraz airbusy 320.

Kiedy otwarcie?

- Dokłada data uruchomienia portu nie jest jeszcze znana, ale otwarcie planowane jest na drugą połowę przyszłego roku - wyjaśnia Szpajer.

Najpierw prywatne maszyny, potem nieregularny ruch pasażerski

Koszt budowy lotniska, które ma zajmować się najpierw obsługą prywatnych samolotów, a następnie nieregularnego ruchu pasażerskiego, a być może również operacji cargo, szacuje się na ok. 100 mln zł.

Autor: maz/aja//mz/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: airport.gdynia.pl