"Na widok radiowozu przyspieszył", zawrócili i pojechali za nim. Natknęli się na rozbite auto, dwie osoby nie żyją

Autor:
MAK
Źródło:
PAP/TVN24
Tragiczny wypadek pod Barczewkiem. Zginęło dwoje nastolatków
Tragiczny wypadek pod Barczewkiem. Zginęło dwoje nastolatkówOSP Barczewo
wideo 2/5
OSP BarczewoTragiczny wypadek pod Barczewkiem. Zginęło dwoje nastolatków

Pijany prowadził samochód, stracił panowanie nad pojazdem i z dużą siłą uderzył w słup energetyczny. Zginęło dwoje pasażerów, 18-latka i 16-latek. 19-letni kierowca usłyszał teraz zarzuty. Śledczy chcieli aresztu dla podejrzanego, ale ze względu na stan zdrowia musi on pozostać w szpitalu.

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek około drugiej nad ranem na drodze powiatowej koło Barczewka (woj. warmińsko-mazurskie). Jak ustalili śledczy, 19-letni kierowca skody zjechał na pobocze i uderzył tylną częścią auta w betonowy słup energetyczny. Kierowca i siedzący obok niego 31-letni pasażer zostali ranni i trafili do szpitala. Pozostała dwójka pasażerów: 18-letnia dziewczyna i 16-letni chłopak zginęli na miejscu.

Arkadiusz Szulc z Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ przekazał w środę, że kierowca został przesłuchany w szpitalu. - Przedstawiono mu zarzuty prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowania wypadku drogowego, w którym zginęły dwie osoby. Badanie wykazało, że miał 0,8 promila alkoholu we krwi - poinformował.

Prokuratura wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. W środę w szpitalu, w którym leży, odbyło się posiedzenie sądu w tej sprawie. Lekarz prowadzący pacjenta stwierdził jednak, że 19-latek ze względu na stan zdrowia musi pozostać w szpitalu. Śledczy wycofali więc wniosek o areszt. W ocenie lekarza, kierowca nadal jest w stanie zagrażającym zdrowiu i życiu, więc niemożliwe byłoby przetransportowanie go do szpitala w jednostce penitencjarnej. Mężczyzna doznał w trakcie wypadku złamań kości oraz obrażeń w obrębie czaszki. Niewykluczone, że zostanie poddany kolejnej operacji. Prokuratura czeka jeszcze na wyniki badań krwi kierowcy na obecność środków odurzających. Z dotychczasowych ustaleń wynika natomiast, że 19-latek nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Nie był wcześniej karany.

Zginęło dwoje nastolatków

Do wypadku doszło, gdy kierowca skody przekroczył dopuszczalną prędkość, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na pobocze. Samochód zjechał ze skarpy, uderzył w słup energetyczny i przewrócił się na bok. Siła uderzenia była tak duża, że 31-letni pasażer siedzący z przodu wypadł przez czołową szybę. Nie odniósł groźnych obrażeń i został już wypisany ze szpitala. Według policji miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jako pierwszy, w kilka minut po wypadku, na miejsce zdarzenia przyjechał oznakowany policyjny radiowóz. Funkcjonariusze wydobyli z auta nieprzytomnego kierowcę skody i udzielili mu pomocy przed przyjazdem karetki. Jak informował podkom. Rafał Prokopczyk z z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, na krótko przed wypadkiem skoda minęła się na drodze z radiowozem, który jechał w przeciwnym kierunku. Policjanci zauważyli, że pojazd porusza się z nadmierną prędkością. Na ich widok kierowca jeszcze bardziej przyspieszył. Funkcjonariusze zawrócili za nim i po przejechaniu dwóch kilometrów natknęli się na rozbite auto, nad którym jeszcze unosił się kurz.

- Należy zaznaczyć, że nie był prowadzony żaden pościg - mówił Prokopczyk. Nastolatkowie, którzy zginęli, byli zakleszczeni w rozbitym pojeździe. By ich wydobyć, strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego. Wszyscy podróżujący tym samochodem to mieszkańcy gminy Barczewo.

Do wypadku doszło niedaleko Barczewka

Autor:MAK

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ochotnicza Straż Pożarna w Barczewie

Pozostałe wiadomości