Wielka makieta z widokiem na Gdańsk

Pomorze

UM GdańskCentralnym punktem ma być wielka makieta Gdańska

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, w okolicach Targu Rakowego i Siennego. Będzie w nim można otrzymać wszelkie informacje o mieście, a jego główną częścią ma być wielka makieta Gdańska.

Obiekt będzie miał ok. 3 tys. mkw. powierzchni na dwóch-trzech (w zależności od miejsca) poziomach.

Na parterze ma być centrum informacji turystycznej i restauracja.

Na wyższych poziomach znajdzie się główny element centrum, czyli makieta Gdańska oraz sale teatralno-koncertowa i wystawiennicza oraz multimedialne sale dydaktyczne.

- Myśmy tak to zaprojektowali, że będzie można porównywać to, co widzimy na makiecie z tym, co widzimy za oknem, czyli będzie można podziwiać panoramę miasta - powiedział Jacek Droszcz ze zwycięskiego Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni.

Cały obiekt będzie "owinięty" miedzianą blachą, co - zdaniem twórców projektu - stanowić będzie o pierwszym wrażeniu.

- Budynek ma być rodzajem infoboksu miasta Gdańska, czyli obiektu, w którym będzie można otrzymać wszelkie informacje o tym, co w Gdańsku się wydarzyło, ale też o tym, co aktualnie się w mieście dzieje i dziać będzie - powiedział.

Zobacz zwycięską koncepcję:

Konkurs dla wybranych Międzynarodowy konkurs ogłoszony przez spółkę Forum Radunia miał formułę zamkniętą. Do udziału w nim zaproszono 12 pracowni z kraju i zagranicy m.in. z Danii, Hiszpanii, Holandii oraz z Gdańska, Gdyni, Warszawy i Katowic. Dwie pracownie nie przystąpiły do konkursu.

Centrum będzie częścią Forum Radunia, które powstanie za ok. 800 mln zł na ok. 5,5 ha terenu Targu Rakowego i Targu Siennego w śródmieściu Gdańska. Zgodnie z regulaminem, koszt realizacji zaprojektowanego centrum nie będzie wyższy niż 15 mln zł.

Potrzebne porozumienie Budowa głównego kompleksu ma się rozpocząć na początku 2014 r. Wcześniej planowane jest rozpoczęcie prac związanych z przykryciem płytą pobliskich torów kolejowych. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 rok.

Inwestycję realizuje spółka Forum Radunia utworzona przez miasto (49 proc. udziałów) i Konsorcjum Multi (51 proc.) złożone z Multi Corporation (deweloper) i Multi Development Poland Sp. z o.o.

Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski ogłaszając wyniki konkursu poinformował, że choć do realizacji został wybrany projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni, to trzy inne prace mogą być przedmiotem negocjacji w sytuacji, gdyby nie było porozumienia pomiędzy inwestorem a projektantami w zakresie realizacji zwycięskiej koncepcji.

Wśród tych trzech projektów są prace nadesłane przez Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Fort z Gdańska, Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates oraz Biuro architektoniczne Konior Studio z Katowic.

Laureat od Muzeum II wojny

Dyrektor Multi Development Poland Sp. z o.o., Tomasz Matusiak powiedział dziennikarzom, że "są bardzo realne szanse na realizację obiektu wg zwycięskiej koncepcji".

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni jest też autorem m.in. projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Infoboksu dla Miasta Gdyni.

Obejrzyj pozostałe projekty nadesłane na konkurs:

Autor: maz/mz/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Gdańsk