Pomorze

Aleksandra Dulkiewicz prezydentem Gdańska

Pomorze

Aleksandra Dulkiewicz prezydentem Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz prezydentem Gdańska tvn24
wideo 2/24

Gdańszczanka, samotna matka, prawniczka z 13-letnim doświadczeniem samorządowym. Była pierwszym zastępcą Pawła Adamowicza, a po śmierci prezydenta objęła jego obowiązki. Aleksandra Dulkiewicz została teraz prezydentem Gdańska, pokonując w pierwszej turze wyborów dwóch kontrkandydatów. Nowa prezydent będzie gościem dzisiejszej "Kropki nad i".

O oficjalnych wynikach na Twitterze poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczamarek, rzecznik prasowy prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem miasta Gdańska, zdobywając 82,22 procent głosów. Grzegorz Braun z wynikiem 11,86 procent, a Marek Skiba 5,92 procent. Frekwencja w wyborach wyniosła 48,67 procent.

Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan.

Dulkiewicz z "Wszystko dla Gdańska"

Aleksandra Dulkiewicz startowała w wyborach z bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska". Była zdecydowaną faworytką wyborczego starcia.

O urząd prezydenta Gdańska starali się także: reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun związany ze środowiskami narodowców oraz działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu "Odpowiedzialni-Gdańsk".

Przedterminowe wybory odbyły się w Gdańsku w wyniku wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

53-letni Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku.W wyborach samorządowych, które miały miejsce jesienią 2018 roku Aleksandra Dulkiewicz była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza. Po wygranych przez niego wyborach została jego pierwszym zastępcą.

Gdańszczanka, prawniczka

Dziadkowie Aleksandry Dulkiewicz przybyli do Gdańska w 1945 roku. Rodzice ojca przez wiele lat prowadzili w hali targowej przy placu Dominikańskim stoiska z nabiałem. Rodzice mamy pracowali przy ulicy Podwale Staromiejskie w swojej pracowni szycia koszul. W grudniu 1990 roku prezydent Lech Wałęsa składał w Sejmie przysięgę prezydencką w koszuli uszytej w zakładzie dziadków Dulkiewicz.

Rodzice, Zbigniew Dulkiewicz i Izabela z domu Łoś, poznali się w duszpasterstwie akademickim Górka przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Oboje byli jednymi z pierwszych sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Ruchu Młodej Polski w 1979 roku.

Aleksandra Dulkiewicz w 1999 roku ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, zwane Topolówką. Później studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2004 do 2005 roku w ramach programu Erasmus studiowała na Wydziale Nauk Prawnych Paris Lodron University w Salzburgu.

13 lat współpracowała z Pawłem Adamowiczem

Pierwszy raz zaangażowała się politycznie w 1995 roku, wspierając kampanię wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta RP. Wtedy zetknęła się z Młodymi Konserwatystami, gdzie później pełniła m.in. stanowisko sekretarza do spraw zagranicznych. W trakcie studiów pracowała w gazecie codziennej i współpracowała z kancelarią prawną.

W 2006 roku została asystentką prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Dulkiewicz brała udział m.in. w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012. W latach 2009-2014 angażowała się także w powstanie Europejskiego Centrum Solidarności. Dwukrotnie została wybrana do Rady Miasta Gdańska z list Platformy Obywatelskiej. W 2014 roku była szefową klubu radnych PO.

Od maja 2017 roku Dulkiewicz była zastępcą prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do spraw polityki gospodarczej. W 2018 roku podczas wyborów samorządowych była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza, startującego ze stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska". Zawiesiła wówczas członkostwo w PO. Uzyskała reelekcję do Rady Miasta i ponownie objęła stanowisko zastępcy prezydenta.

W styczniu 2019 roku Dulkiewicz przejęła obowiązki zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W niedzielę wygrała wybory na prezydenta w pierwszej turze.

Aleksandra Dulkiewicz samotnie wychowuje 11-letnią córkę Zosię.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości