Pomorze

Akcja Anakondy na morzu. Chory trafił do szpitala

Pomorze

UM GdyniaAnakonda ratuje na Bałtyku

To był pracowity poranek dla śmigłowca Marynarki Wojennej "Anakonda". Jego załoga przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec, który zasłabł na statku wycieczkowym.

W nocy Ratownicze Centrum Koordynacyjne zostało zaalarmowane, że jeden z pasażerów na statku wycieczkowym "Astor", znajdującym się około 14 mil morskich na północ od Łeby, potrzebuje pomocy lekarza. Z przekazanych informacji służbom SAR wynikało, że doszło do zatrzymania akcji serca u 70-letniego obywatela Niemiec.

Anakonda uratowała życie

Do akcji ratowniczej ruszył śmigłowiec ratunkowy Marynarki Wojennej "Anakonda" dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach.

- Śmigłowiec wystartował o godz. 3.29. Po zlokalizowaniu jednostki i nawiązaniu z nią łączności na pokład opuszczono ratownika. O godz. 4.50 chory mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca. W trakcie powrotu na ląd lekarz pokładowy cały czas kontrolował jego stan. O godz. 5.10 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach. Załoga "Anakondy" przekazała chorego mężczyznę, nieprzytomnego, w stanie ciężkim, obsadzie karetki pogotowia – relacjonuje kmdr ppor. Piotr Adamczak oficer prasowy Marynarki Wojennej.

Zawsze w gotowości

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna w kraju jest cały czas w gotowości do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie.

Ich wsparciem jest też załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

Autor: ws/mz/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: UM Gdynia

Pozostałe wiadomości