Pomorze

Adamowicz: Kolorowy karnawał trwa

Pomorze


- Byłem dziś na Głównym Mieście i donoszę, że kolorowy karnawał trwa. Warto zobaczyć, nawet jeśli ktoś zupełnie nie interesuje się piłką nożną – zachęca na portalu społecznościowym Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zapewniają, że miasto jest gotowe na kolejny mecz Euro 2012.

- Hiszpanie dali się poznać jako weseli, głośni kibice przez duże K, a wiemy od kolegów z Poznania, że również kibice z Irlandii dobrze bawią się i kibicują – mówiła podczas konferencji Komisarz Joanna Kowalik-Kosińska z Zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.

Mecz będzie zabezpieczać 1,8 tys. policjantów, praca będzie trwała do ostatniego kibica na ulicach. Jak na razie według policji jest spokojnie. - Wierzę, że zabawa w Gdańsku będzie bezpieczna i radosna – dodała Joanna Kowalik.

Przeważają Irlandczycy

- W Gdańsku może być ok. 35 tysięcy kibiców z zagranicy, głównie z Hiszpanii i Irlandii, ale też z Holandii, Niemiec, Chorwacji i Rosji. Spodziewamy się, że Irlandczyków może być ok. 20 tys. a Hiszpanów ok. 9-10 tys. - mówił Michał Brandt zastępca rzecznika Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego w Gdańsku.

Tym razem ma być jeszcze lepiej

- Przed drugim meczem rozgrywanym w Gdańsku zostały wprowadzone drobne, kosmetyczne zmiany. Np. w pobliżu stadionu w Letnicy została zwiększona liczba toalet, będzie tam więcej wolontariuszy pomagających w dotarciu do Areny Gdańsk, a w centrum miasta na pasażerów będą czekać i na bieżąco podjeżdżać autobusy i tramwaje – powiedział Michał Brandt.

- Do Strefy Kibica ma być dostarczonych ok. 6 ton żywności. Nasi goście, głównie z Hiszpanii i Włoch, zjedli podczas niedzielnego meczu ponad tonę ziemniaków. Kibice zagraniczni próbują wszystkiego, co jest dla nich nowe, głównie golonki i szaszłyków – dodał Zbigniew Wejnar z Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012.

Hiszpańsko – irlandzki kabaret

W Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych prezentowany będzie specjalny kabaretowy program hiszpańsko-irlandzki. Trochę pośmiejemy się z naszych gości, chcemy żeby spróbowali np. tabaki i śledzi - zapowiedział Wejnar. Wyraził nadzieję, że gości z Zielonej Wyspy uda się nauczyć chociaż refrenu piosenki Kocham cię jak Irlandię.

Autor: ws/par/k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości