Pomorze

Pomorze

Specjalistyczna firma z Tarnowa zutylizuje niebezpieczny materiał z plaży w Czołpinie. Ze względu na zagrożenie, plaża do piątku jest zamknięta dla turystów.

Ponad 100 studentów sztuki, konserwatorów zabytków oraz pasjonatów na podstawie fotografii rekonstruuje dach i polichromię zniszczonej podczas II wojny światowej synagogi w Gwoźdźcu na terenie obecnej Ukrainy. Prace rozpoczęły się w Gdańsku, lecz będą prowadzone także w innych miastach.

"Jestem artystą – ale to nie znaczy, że pracuję za darmo". Pod takim hasłem w czwartek będą protestować trójmiejscy twórcy. Zwiedzający nie wejdą do kilku galerii i muzeów.

300 litrów substancji zebranej na plaży w Czołpinie to jednak fosforan boru, a nie fosforan bromu, jak podawano wcześniej. - Substancja jest łatwopalna, ale nie jest toksyczna - informują strażacy. W czwartek całość zostanie zutylizowana.

Na 12 lat więzienia Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał w środę byłego policjanta 40-letniego Adama N., który w 2009 r. podczas libacji alkoholowej śmiertelnie postrzelił w głowę swego znajomego. Obrońca mężczyzny nie wykluczył złożenia apelacji od wyroku.

Kilkudziesięciu kupców z Hali Targowej protestowało dziś na ulicach Gdyni. Domagali się podpisania nowych umów na dzierżawę swoich stoisk. Radni mają się zająć ich sprawą na najbliższej sesji.

Słynna piosenkarka Shakira i uważana za "miss dziennikarek sportowych" Sara Carbonero w Juracie. Partnerki mistrzów świata i Europy - Hiszpanii - przyjadą nad Bałtyk 10 czerwca, w dniu meczu z Włochami. Zamieszkają w luksusowym hotelu Bryza.

Zakończyła się akcja zbierania z plaży w Czołpinie fosforanu bromu. Strażacy zabezpieczyli 300 litrów samozapalającej się substancji. Nadal nie wiadomo, skąd wzięła się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Dopiero co powstała, a już ma problemy. Na nowej trasie tramwajowej w Gdańsku, wzdłuż ulicy Havla, pod wpływem wysokich temperatur wygięły się nowe szyny tramwajowe. Powoduje to spore utrudnienia – tramwaje poruszają się w żółwim tempie. Widać to dobrze na filmie, który umieścił w sieci internauta Jacek Kalinowski.

Zona w Gdańsku to jedyna strefa kibica w Polsce, w której płatności dokonamy tylko z pomocą będą kart zbliżeniowych. - Tak będzie wygodniej – zapewniają organizatorzy i prezentują specjalną kartę przygotowaną z okazji Euro 2012.

Kupcy z gdyńskiej Hali Targowej nie mogą dojść do porozumienia z władzami miasta w sprawie przedłużenia umów na dzierżawę swoich stoisk. Dlatego w środę przejdą głównymi ulicami Gdyni.

Od 1 czerwca wzrastają ceny biletów jednorazowych w gdańskich autobusach i tramwajach. Ceny biletów okresowych pozostają bez zmian.

Służby zamknęły niemal 14 kilometrów plaży w Czołpinie w Słowińskim Parku Narodowym. Na plaży znaleziono fosforan bromu - toksyczną i łatwopalną substancją. W kilku miejscach doszło do samozapłonu.

Apartamenty, SPA, sztuczna plaża, jacuzzi i nowe boisko. To tylko część udogodnień, jakie czekają na niemieckich piłkarzy w ich gdańskim centrum pobytowym podczas Euro 2012. To właśnie na Pomorzu reprezentacja Niemiec będzie mieszkała podczas całego turnieju.

Nocna obserwacja nietoperzy, produkcja paliwa do silników diesla z oleju roślinnego czy pokazy robotów – to tylko część atrakcji jakie przygotowano w ramach kolejnego Bałtyckiego Festiwalu Naukowego.

- Zdążymy - zapewniają w GDDKiA i zapewniają, że pierwsze samochody przejadą obwodnicą południową jeszcze przed Euro 2012. Huczne otwarcie odkładają jednak na później i sami przyznają, że choć droga będzie przejezdna, to zostało im jeszcze sporo pracy.

Z każdym dniem atmosferę Euro czuć coraz bardziej. Na płotkach tramwajowych pomału pojawiają się bannery UEFA. Docelowo będzie ich 10 kilometrów. Do tego rozwieszane są plakaty, flagi, ramki na słupy i wiele, wiele innych.