Pomorze

Pomorze

Na wybiegu dla rysi w gdańskim zoo słychać mruczenie. - Iris i Bór po trzech miesiącach doczekali się potomstwa - informuje dyrektor ogrodu.

Kolejny fragment gdańskiej ulicy Nowej Słowackiego w czwartek o 22.00 ma być przejezdny. To dobra wiadomość dla kierowców, którzy ze „starą” Słowackiego kojarzą nieustanne korki i dziurawą jezdnię. I kibiców, bo dzięki niemu szybko przejadą z lotniska na stadion.

Darmowe linie autobusowe z lotniska do centrum i na stadion. Bezpłatna SKM-ka w czasie meczów i utrudnienia dla mieszkańców. Tak wygląda komunikacja miejska w Trójmieście na Euro 2012.

Trzystu osób spodziewają się organizatorzy dzisiejszej pikiety pod urzędem wojewódzkim. Nauczyciele z gdańskiej "Solidarności" i stoczniowcy będą protestować przeciwko zmianom w oświacie. Początek manifestacji o godz. 14.00.

Gdański fotograf, Michał Szlaga, udostępnił właśnie fragment filmu, na którym widać, jak nad bramą Stoczni Gdańskiej montowany jest kontrowersyjny napis "im. Lenina". - Czy facet czyści imię Wodza naszą narodową flagą, czy mi się tylko wydaje? – pyta artysta na swoim blogu.

Z prośbą o interpretację przepisów prawnych dotyczących obrazy uczuć religijnych zwróci się do Sądu Najwyższego gdański sąd okręgowy. Pytanie ma związek z postępowaniem przeciwko Adamowi Darskiemu "Nergalowi", liderowi deathmetalowego zespołu Behemoth.

Plaża w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w końcu została otwarta. Badania jakości wody i piasku nie wykazały obecności żadnych toksycznych substancji.

Ciągle trwają prace na Słowackiego i w strefie kibica, a Południowa Obwodnica ma zostać oddana do użytku dopiero w ostatniej chwili. Mimo to można uznać, że trójmiejskie przygotowania 10 dni przed Euro 2012 są już na finiszu.

Już 7 czerwca gdańską strefę kibica zainauguruje koncert Pitbulla jednego z najpopularniejszych artystów pop na świecie. Kibiców oprócz meczów czeka tam jeszcze wiele atrakcji podczas mistrzostw Euro 2012.

W poniedziałek wieczorem przed historyczną bramą gdańskiej stoczni pojawili się pracownicy firmy, która na zlecenie urzędu miasta miała usunąć napis "Solidarność". Nie udało się. Plany pokrzyżowała im pani Aleksandra Olszewska, która od 30 lat prowadzi tuż obok stoczni sklep z pamiątkami.

Przed Sądem Rejonowym w Słupsku ruszył proces dwóch byłych pracowników miejscowego schroniska, oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami i ich bezpodstawne uśmiercanie.

Napis "Solidarność" zniknie znad bramy Stoczni Gdańskiej - zapowiada rzecznik prezydenta miasta. Antoni Pawlak porównuje też powieszenie logo związkowców do malowania graffiti na zabytkach.

Ruszyło śledztwo w sprawie próby przewozu pociągiem ukrytych w wersalce zwłok mężczyzny. Postępowanie jest prowadzone z artykułu Kodeksu karnego o nieumyślnym spowodowaniu śmierci - poinformowała prokuratora. Dwóm mieszkańcom Słupska, których zatrzymała policja grozi grzywna do 5 tys zł.

Po meczu Hiszpania-Włochy w Gdańsku będzie dodatkowa atrakcja. W Strefie Kibica zagra zespół I Blame Coco, którego liderką jest córka Stinga. Wstęp na jej koncert 10 czerwca będzie bezpłatny. Do Gdańska zawita też Noel Gallagher - zapowiada przedstawiciel miasta.

Stocznia im. Lenina zamieniła się na Stocznię im. Solidarność. Ktoś zmienił sporny napis na bramie. Nowy długo jednak nie powisi - zapowiedzieli już gdańscy urzędnicy.

6 osób rannych i jedna ofiara śmiertelna to bilans porannego wypadku drogowego do którego doszło w Cierznie. Droga krajowa nr 22 już jest przejezdna.

Żółty Wiadukt lada dzień zostanie otwarty. To dobra informacja dla wszystkich, którzy regularnie stoją stali w korkach na Wałach Piastowskich i w okolicy Błędnika.

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni w czasie Euro 2012 niedzielne msze św. odprawiane będą w językach krajów, których reprezentacja zagra na gdańskiej PGE Arena podczas mistrzostw. Kibice będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku i chorwacku.