Pomorze

Pomorze

Tradycyjnie 4 czerwca pod domem Prezydenta Wałęsy odbyły się dwie manifestacje. Przed południem manifestowała młodzieżówka PO, po południu Liga Obrony Suwerenności i sympatycy "Gazety Polskiej".

Okręty, samoloty i śmigłowce na dwa tygodnie "opanują" Morze Bałtyckie. Manewry Baltops 2012 weszły w najważniejszy etap, czyli tzw. fazę morską. Jednostki będą wspólnie ćwiczyły walkę z fikcyjnym piractwem i terroryzmem na morzu.

Biało-czerwone flagi, szaliki, kapelusze, pokrowce na lusterka w samochodzie… czy można jeszcze wymyślić cos oryginalnego? Po Gdańsku jeździ biało-czerwona husaria na czterech kołach!

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni w czasie Euro 2012 niedzielne msze święte odprawiane będą w językach krajów, których reprezentacja zagra na gdańskiej PGE Arena. Kibice będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku i chorwacku. Zobacz gdzie i kiedy.

Punktualnie o godzinie 15.05 w Gdańsku powinien wylądować najdłuższy samolot pasażerski świata - Jumbo Jet - z reprezentacją Niemiec na pokładzie. Jednym z filarów drużyny jest urodzony w Gliwicach Lukas Podolski, który dzisiaj obchodzi 27. urodziny.

Zakończył się rowerowy przejazd przez Trójmiasto. Na sopockim Placu Mancowym rowerzyści jadący z Gdańska spotkali się z peletonem, który przyjechał z Wejherowa. Wszystko po to, żeby zademonstrować rowerowy styl życia.

Spod Pomnika Poległych Stoczniowców ruszył gdański Marsz dla Życia i Rodziny. Marsze pod hasłem: „Godność ojcostwa i macierzyństwa” odbywają się dzisiaj w 16 miastach w Polsce.

Trójmiejscy motocykliści odwiedzili w szpitalu małych pacjentów. Chore dzieci miały okazję przejechać się hałaśliwymi jednośladami i... puszczać wielkie bańki mydlane.

Jeden z największych i najpiękniejszych żaglowców świata do wtorku cumuje w Gdyni. Rosyjski czteromasztowiec Kruzenstern stoi przy Nabrzeżu Pomorskim, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego. Można go zwiedzać w niedzielę i poniedziałek.

"Gram fair, używam prezerwatyw" oraz "Świętuj bezpiecznie, świętuj odpowiedzialnie" - pod takimi hasłami ruszyły właśnie kampanie skierowane do kibiców przyjeżdżających na Euro 2012.

W Szymbarku została wycięta najdłuższa deska na świecie. Organizatorzy chwalą się rekordem i wskazują, że przy okazji... utarli nosa jednemu z faworytów Euro 2012. W biciu rekordu pomógł prezydent Lech Wałęsa.

Trójmiejscy motocykliści odwiedzą w szpitalu małych pacjentów. Będą zabawki, balony, słodycze, a nawet możliwość przejażdżki na jednej z licznych maszyn.

Tysiące rowerzystów przejedzie w niedziele ulicami Trójmiasta. Już po raz szesnasty będą demonstrować rowerowy styl życia. Organizatorzy liczą na rekordową frekwencję.

To kolejna próba bicia rekordu Guinnessa. W Szymbarku ostatniemu piłowaniu 46-metrowej daglezji, z której powstać ma nowa najdłuższa deska świata, asystować ma Lech Wałęsa.

Gdy przygotowania do Euro 2012 się zaczynały, nic nie wydawało się pewnie, a już najmniej - zmiany zapowiadane przez kolejarzy. Czyste dworce - to nie mieściło się w głowie. A tymczasem...

W piątek kilkadziesiąt okrętów, które wezmą udział w manewrach Baltops, zawinęło do portu w Gdyni. Początek manewrów wojsko filmowało z powietrza. Zobacz film.

Camper park powstaje na terenie Politechniki Gdańskiej, w pobliżu basenu. Ma pomieścić około 30 camperów. Uczelnia przyspieszyła prace, żeby zdążyć przed Euro i zakwaterować tam kibiców. Nastawia się na tych spokojniejszych.