Pomorze

Pomorze

Butelka szampana, matka chrzestna z Singapuru i kolejny wielozadaniowy statek typu PSV ochrzczony w Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku. Jednostka będzie obsługiwać platformy wydobywcze ropy naftowej u wybrzeży Afryki. Statek otrzymał nazwę "Lewek Aquarius".

Tabliczka z napisem "Zabytek. Chroniony prawem" ma ostrzegać wszystkich, którzy będą chcieli ingerować w wygląd historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańsk.

Zielonkawa woda w Zatoce Gdańskiej, widoczna na zdjęciach z lotu ptaka, to według WWF Polska objaw zakwitu sinic. - Lepiej się tam nie kąpać! - ostrzega organizacja. Sanepid powątpiewa, ale obiecuje: wody będą badane.

W piątek do gdyńskiego portu wpłyną okręty biorące udział w międzynarodowych manewrach Baltops. Ponad 30 jednostek z 12 państw zacumuje przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni. Niektóre będzie można zwiedzić.

Dobra informacja dla wszystkich kibiców, którym nie udało się wylosować biletu na mecz Euro 2012. Każdy ma szansę na żywo zobaczyć trening drużyny z Niemiec - jednego z faworytów turnieju. Pierwsze wejściówki do rozdania już w piątek.

Kierowcy w końcu mogą bez przeszkód korzystać z przebudowanego Węzła Karczemki. Uwagę zwraca efektownie oświetlony wiadukt, przez mieszkańców nazywany... Okiem Saurona.

Spektakularna akcja w centrum Gdyni. Funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej papierosy z Azji. Tak wyglądały ćwiczenia, które służby przeprowadziły w środę po południu.

Ponad 100 osób pikietowało w środę przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko zmianom w systemie oświaty dotyczących nauczania historii. Protestujący wręczyli wojewodzie list otwarty w tej sprawie do premiera i szefowej MEN.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda odwiedził w środę Aleksandrę Olszewską. Kobieta pracująca w kiosku przy bramie Stoczni Gdańsk nie pozwoliła w poniedziałek zdjąć napisu "Solidarność", który zakrył napis "im. Lenina".

Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Anna Fotyga zadeklarowali w środę pomoc, w tym prawną, dla osób, które mogą być ścigane za przykrycie napisu "imienia Lenina" na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańsk napisem "Solidarność".

Na wybiegu dla rysi w gdańskim zoo słychać mruczenie. - Iris i Bór po trzech miesiącach doczekali się potomstwa - informuje dyrektor ogrodu.

Kolejny fragment gdańskiej ulicy Nowej Słowackiego w czwartek o 22.00 ma być przejezdny. To dobra wiadomość dla kierowców, którzy ze „starą” Słowackiego kojarzą nieustanne korki i dziurawą jezdnię. I kibiców, bo dzięki niemu szybko przejadą z lotniska na stadion.

Darmowe linie autobusowe z lotniska do centrum i na stadion. Bezpłatna SKM-ka w czasie meczów i utrudnienia dla mieszkańców. Tak wygląda komunikacja miejska w Trójmieście na Euro 2012.

Trzystu osób spodziewają się organizatorzy dzisiejszej pikiety pod urzędem wojewódzkim. Nauczyciele z gdańskiej "Solidarności" i stoczniowcy będą protestować przeciwko zmianom w oświacie. Początek manifestacji o godz. 14.00.

Gdański fotograf, Michał Szlaga, udostępnił właśnie fragment filmu, na którym widać, jak nad bramą Stoczni Gdańskiej montowany jest kontrowersyjny napis "im. Lenina". - Czy facet czyści imię Wodza naszą narodową flagą, czy mi się tylko wydaje? – pyta artysta na swoim blogu.

Z prośbą o interpretację przepisów prawnych dotyczących obrazy uczuć religijnych zwróci się do Sądu Najwyższego gdański sąd okręgowy. Pytanie ma związek z postępowaniem przeciwko Adamowi Darskiemu "Nergalowi", liderowi deathmetalowego zespołu Behemoth.

Plaża w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w końcu została otwarta. Badania jakości wody i piasku nie wykazały obecności żadnych toksycznych substancji.

Ciągle trwają prace na Słowackiego i w strefie kibica, a Południowa Obwodnica ma zostać oddana do użytku dopiero w ostatniej chwili. Mimo to można uznać, że trójmiejskie przygotowania 10 dni przed Euro 2012 są już na finiszu.

Już 7 czerwca gdańską strefę kibica zainauguruje koncert Pitbulla jednego z najpopularniejszych artystów pop na świecie. Kibiców oprócz meczów czeka tam jeszcze wiele atrakcji podczas mistrzostw Euro 2012.