Pomorze

Pomorze

Emocje przed meczem są w Gdańsku tak gorące, że zawładnęły również samym prezydentem. Bronisław Komorowski z przyjemnością pozował hiszpańskim kibicom do zdjęć.

Obwodnica południowa Gdańska czyli droga ekspresowa S7 o długoœści 18 km została oddana do użytku w sobotę wieczorem. Trasa jest przejezdna, ale jej budowa całkowicie zakończy się dopiero w lipcu. Droga łączy krajową siódemkę z autostradą A1.

W niedzielę, w dniu rozgrywania pierwszego meczu w Gdańsku w ramach Euro, na miejscowe lotnisko w Gdańsku-Rębiechowie przyleci 111 samolotów, z tego aż 60 specjalnie wyczarterowanych przez kibiców. W sumie tego dnia przyleci do Trójmiasta ponad 8 tys. kibiców.

Wbrew zapowiedziom to trening Włochów, którzy pierwsi weszli w sobotę na Arenę Gdańsk, był otwarty dla przedstawicieli mediów. Z kolei po 15 minutach zajęć Hiszpanów dziennikarze musieli opuścić trybuny stadionu.

Z 40 minutowym spóźnieniem hiszpańscy piłkarze dotarli do hotelu w Gdańsku, gdzie spędzą noc przed niedzielnym spotkaniem z Włochami. - Bardzo dobrze czują się w centrum miasta. Wychodzą na balkon, machają do kibiców. Byś może zostaną u nas do poniedziałku - mówi Izabela Grajek, PR manager Hotelu Gdańsk.

Ulice centrum Gdańska opanowali w sobotę w południe kibice. Na najsłynniejszym deptaku miasta - ulicy Długiej, z rzadka można było usłyszeć język polski króluje niemiecki, angielski, holenderski, ale przede wszystkim hiszpański.

Pen Duick II, legendarny jacht, na którym żeglarz Eric Tabarly w 1964 roku wygrał regaty samotników przez Atlantyk odwiedzi Gdańsk. W samo południe przypłynie do mariny w centrum miasta.

Sprawdziliśmy ceny w gdańskiej Fan Zonie. Głodny kibic może tu zapłacić za posiłek tylko za pomocą specjalnej karty płatniczej. Na piwo wyda, jak w każdej innej strefie w kraju, 8 zł. Na ciepły posiłek trzeba przeznaczyć od 12 do 32 zł.

Ta wystawa cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem niż największe gwiazdy œświatowego futbolu. Kibice, turyści i mieszkańcy Gdańska nieustannie fotografują się z ośmioma nienaturalnej wielkości piłkami, które zostały ustawione w centrum miasta.

- Chcę być z moimi piłkarzami podczas Euro, to mój obowiązek - przyznał Jose Mourinho, trener Realu Madryt, piłkarskiego mistrza Hiszpanii. Szkoleniowiec zapowiedział, że obejrzy we Lwowie i Gdańsku mecze Niemiec z Portugalią i Hiszpanii z Włochami.

Po porannej konferencji reprezentacja Niemiec wyleciała na Ukrainę. W sobotę zagra tam swój pierwszy mecz z reprezentacją Portugalii.

Banner "i tak wygramy" pojawił się w piątek na budynku, w którym mieście się biuro NSZZ "Solidarność". Podobne już niebawem zawisną w całej Polsce.

Specjalny autobus z lotniska do centrum miasta. Wydłużone kursowanie autobusów i tramwajów. Specjalne połączenia SKM w dni meczowe. Na czas Euro 2012 w Gdańsku wprowadzono sporo zmian w komunikacji miejskiej.

Po Warszawie i Wrocławiu, także w Gdańsku działa już strefa kibica. Przed emocjami sportowymi organizatorzy przygotowali atrakcje muzyczne.