Pomorze

Pomorze

Są szybkie i nastawione na precyzyjne niszczenie okrętów. 12 norweskich rakiet NSM (Naval Strike Missile) trafiło już w ręce Marynarki Wojennej. Obsługiwać je będzie Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy stacjonujący w Siemirowicach koło Lęborka. Do 2015 roku Polska otrzyma jeszcze 38 takich rakiet, wartych 900 milionów złotych.

Kolejna tajemnicza przesyłka trafiła dziś do Straży Gminnej w Człuchowie. Około południa do placówki dotarł list z „białym proszkiem”. Tym razem na szczęście, żadna z osób nie została poszkodowana, ale siedzibę Straży ewakuowano.

Klub Asseco Prokom Gdynia, który w ubiegłym tygodniu zwolnił swoje cheerleaderki, wciąż nie podał przyczyny zakończenia współpracy z zespołem. Cheerleaders Prokom to najbardziej utytułowany zespół taneczny w kraju i jeden z najlepszych w Europie.

Przejście dla pieszych przy ul. Hallera w Gdańsku, które w ciągu niecałych dwóch miesięcy zyskało miano jednego z najbardziej niebezpiecznych w Trójmieście dostanie „spowalniacz ruchu”. Bezpieczeństwa pieszych mają strzec znaki drogowe i tzw. „kocie oczka” czyli elementy odblaskowe, które zamontowane zostaną w drodze.

Drogowcy zamknęli na cały dzień most w Sobieszewie. Przeprawa, która znajduje się w fatalnym stanie technicznym, ma zyskać nowe pontony.

To niewątpliwie dobra wiadomość dla gdańskich kierowców. W sobotę drogowcy mają im oddać kolejne odcinki jednej z najważniejszych pomorskich inwestycji - Trasy Słowackiego. Będzie nią już można dojechać z lotniska aż na stadion PGE Arena. Najważniejsze jest jednak to, że estakada nowej trasy pozwoli ominąć wiecznie zakorkowaną ulicę Grunwaldzką.

Lech Wałęsa "chwilowo" nie będzie się domagał od Krzysztofa Wyszkowskiego zapłaty za przeprosiny, które opublikowano w Faktach TVN. Były działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski, zgodnie z wyrokiem gdańskiego sądu z 2011 r., miał przeprosić b. prezydenta za zarzucenie mu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Mariusz Chmiel wciąż pozostaje na stanowisku wójta gminy wiejskiej Słupsk. Rada gminy po wezwaniu wojewody w sprawie odwołania wójta miała we wtorek po raz drugi głosować w tej sprawie. Jednak taka uchwała nawet nie został podjęta. Jak tłumaczy przewodniczący Mirosław Klemiato: "już raz to robiliśmy i zadnia nie zmieniliśmy".

Na lotnisku w Warszawie celnicy zatrzymali transport 350 kg rafy koralowej, który przyleciał z Indonezji. Funkcjonariusze Służby Celnej zadecydowali o przewiezieniu koralowców do Akwarium Gdyńskiego, gdzie zajęli się nimi specjaliści.

Premiera najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa" ma się odbyć 29 września przyszłego roku, w dniu 70. urodzin byłego prezydenta. Do kin film ma wejść na początku października.

"Razem o łupkach" - to tytuł kampanii dialogowo-informacyjnej dotyczącej gazu z łupków, która będzie przez dwa lata prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Kampania ma ruszyć na początku przyszłego roku. Koszt projektu przekracza 1,5 mln zł.

Blisko 3 promile alkoholu we krwi miał pasażer jednego z samolotów na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Kapitan zdecydował o usunięciu pasażera z pokładu. Mężczyzna był agresywny i nie zamierzał podporządkować się tej decyzji. Interweniowali funkcjonariusze staży granicznej.

Brak psychologów, grup wsparcia i odpowiednich warunków lokalowych to tylko niektóre z zarzutów wojewody pomorskiego wobec Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Ośrodek nie dokonał nawet oceny żadnej z 70 współpracującej z nim rodzin zastępczych - wskazują ujawnione właśnie wyniki szczegółowej kontroli.

Po długich poszukiwaniach zaginionego wędkarza, który w piątek wypłynął na Jezioro Głębokie na Pomorzu, z wody wyłowiono zwłoki. Jak informuje policja po przeprowadzonej identyfikacji można potwierdzić, że jest to ciało zaginionego mężczyzny.

Ciężarówka zderzyła się z autobusem szkolnym w pobliżu miejscowości Kurowo na Pomorzu. Troje dzieci przewieziono do szpitala. Strażacy pomagają wydostać się jednemu z kierowców, który został uwięziony w samochodzie.

Kierowca, który w piątek popołudniu wjechał w czteroosobową rodzinę na przejściu dla pieszych w Nowym Dworze Gdańskim trafił do aresztu. 30-letni mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Sąd Okręgowy w Gdańsku przedłużył areszt dla rodziców zastępczych, Anny i Wiesława C. z Pucka, podejrzanych o przyczynienie się do śmierci dwójki powierzonych im dzieci. Prokuratura zarzuciła im śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie zabójstwo drugiego.

Obraz "Bretonki nad morzem" autorstwa Władysława Wankiego, który był m.in. uczniem Jana Matejki, zakupiło Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Dzieło wzbogaci kolekcję marynistyczną placówki, liczącą blisko tysiąc obrazów, rysunków i akwarel. Imprezjonistyczne płótno warte jest ponad 40 tys. zł.