Pomorze

Pomorze

Służby zamknęły niemal 14 kilometrów plaży w Czołpinie w Słowińskim Parku Narodowym. Na plaży znaleziono fosforan bromu - toksyczną i łatwopalną substancją. W kilku miejscach doszło do samozapłonu.

Apartamenty, SPA, sztuczna plaża, jacuzzi i nowe boisko. To tylko część udogodnień, jakie czekają na niemieckich piłkarzy w ich gdańskim centrum pobytowym podczas Euro 2012. To właśnie na Pomorzu reprezentacja Niemiec będzie mieszkała podczas całego turnieju.

Nocna obserwacja nietoperzy, produkcja paliwa do silników diesla z oleju roślinnego czy pokazy robotów – to tylko część atrakcji jakie przygotowano w ramach kolejnego Bałtyckiego Festiwalu Naukowego.

- Zdążymy - zapewniają w GDDKiA i zapewniają, że pierwsze samochody przejadą obwodnicą południową jeszcze przed Euro 2012. Huczne otwarcie odkładają jednak na później i sami przyznają, że choć droga będzie przejezdna, to zostało im jeszcze sporo pracy.

Z każdym dniem atmosferę Euro czuć coraz bardziej. Na płotkach tramwajowych pomału pojawiają się bannery UEFA. Docelowo będzie ich 10 kilometrów. Do tego rozwieszane są plakaty, flagi, ramki na słupy i wiele, wiele innych.

"Słoneczny" ponownie rusza w wakacyjną trasę między Gdynią, a Warszawą. Piętrowe wagony, pełna klimatyzacja i konkurencyjna cena mają zachęcić młodych do podróży przede wszystkim młodych pasażerów.

Nadchodzą wakacje, a wtedy - jak twierdzą organizatorzy akcji "Bezpieczne gruchanie nad morzem" - studentom przychodzą do głowy "rozmaite głupoty". Dlatego na pomorskich uczelniach pojawią się ulotki, quizy i stoiska, na których będzie można rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące HIV.

Nie luksusy, nie spa i wymyślne atrakcje lecz spokój kaszubskiej wsi zachęciły Hiszpanów do wyboru Gniewina na swoje centrum pobytowe. Podczas ośmiu otwartych treningów będzie okazja, by zobaczyć Mistrzów Świata na żywo.

Czterech śmiałków, którzy w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowali noc na tratwie ratunkowej, przetrwało do rana. Morze było wyjątkowo spokojne, ale spać w takich warunkach trudno, więc śmiałkowie zajęli się suchym prowiantem.

Rusza nowa linia autobusowa: 888. Od 1 czerwca z Gdańska Głównego przez Wrzeszcz będzie można dojechać nią na lotnisko.

Nowoczesne wyposażenie, klasy językowe, własna kuchnia, a przede wszystkim miejsce dla około 300 maluchów - nowe przedszkole powstaje na gdańskim Ujeścisku. W porozumieniu z miastem buduje je prywatna firma. Opłaty będą wyższe niż w miejskim przedszkolu.

Ciemna noc, mała przestrzeń, obcy ludzie, a wokół otwarte morze. Brzmi jak początek horroru? Tymczasem pięciu śmiałków właśnie tak spędzi dzisiejszą noc.

Dwie grupy trójmiejskich kibiców pobiły się w pociągu relacji Gdynia - Bielsko-Biała. Nikomu nic poważnego się nie stało, ale trzeba było na godzinę wstrzymać ruch pociągów.

Co można znaleźć na dnie w okolicach mola w Brzeźnie? Nurkowie zapewniają, że bardzo ciekawe rzeczy i zachęcają, by przekonać się samemu. Na gdańskiej plaży odbywa się wielkie podwodne wyławianie skarbów. Normalnie okolice mola są dla nurków zamknięte.

Nie dla radiotwórczych odpadów – krzyczała w centrum Gdańska grupa mieszkańców Nowego Portu. Protest miał zwrócić uwagę na niebezpieczną działalność spalarni Port-Service.

Jarosław Kaczyński skrytykował pomysł władz Gdańska powrotu napisu z lat 80-tych "Stocznia Gdańska im. Lenina". Prezes Prawa i Sprawiedliwości przebywa na Pomorzu z oficjalną wizytą.