Pomorze

Pomorze

Wciąż nie wiadomo, kto jest winny zapadnięcia jezdni na otwartej w czerwcu Obwodnicy Południowej Gdańska. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że to przez wykonawcę - firmę Bilfinger Berger. - Winna jest wadliwa dokumentacja dostarczona przez GDDKIA - odpiera zarzuty wykonawca i żąda od drogowców 80 mln zł.

Blisko 20 godzin trwała skomplikowana akcja wydobycia na powierzchnię wody gigantycznej platformy wiertniczej w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Olbrzymia platforma Safe Caledonia jest już gotowa do dalszych prac remontowych. W stoczni pozostanie do końca grudnia.

W środę został pokazany pierwszy oficjalny zwiastun długo zapowiadanego filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. Pełna patosu zapowiedź wbija w fotel powodując, że przez 40 sekund w przyspieszonym tempie odrabiamy lekcję historii przypominając sobie najtrudniejsze i najważniejsze chwile lat 80.

Policjanci z drogówki złapali pieszego, który przechodził na czerwonym świetle z metalowym elementem pod pachą. Jak się okazało, miał ze sobą świeżo ukradziony fragment zbrojenia z budowy Trasy Sucharskiego.

Gdyński finalista programu X-Factor Marcin Spenner wystąpi na koncercie charytatywnym na rzecz bezdomnych kotów. Na imprezę można wejść bezpłatnie, pod warunkiem, że przyniesie się ze sobą kocią karmę.

Lech Wałęsa zasiądzie w Radzie Europejskiego Centrum Solidarności, która w piątek w nowym składzie rozpocznie swoją drugą kadencję. W ubiegłym roku były prezydent w proteście przeciwko nominacji na szefa ECS Basila Kerskiego wycofał się z udziału w pracach Rady.

Trwa skomplikowana akcja wydokowania, czyli podnoszenia na powierzchnię wody gigantycznej platformy wiertniczej w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Olbrzymia platforma Safe Caledonia przechodzi w stoczni gruntowną przebudowę. Akcja wynurzania będzie trwała ok. 30 godzin.

Lech Wałęsa zapłacił za oświadczenie wyemitowane w TVN, w którym b. działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski, zgodnie z wyrokiem gdańskiego sądu z 2011 r., przeprosił b. prezydenta za zarzucenie mu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpozna wniosek łódzkiej prokuratury o przedłużenie o trzy miesiące aresztu dla prezesa Amber Gold Marcina P. Jest on podejrzany m.in. o oszustwo znacznej wartości i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej.

We wtorek w elbląskim ratuszu staromiejskim otwarto przedstawicielstwo informacyjne Kaliningradu. Będzie można uzyskać w nim informacje o tym, co w obwodzie warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać. Dla przedsiębiorców placówka pomoże szukać partnerów biznesowych.

Prawie dwie godziny trwały utrudnienia na Obwodnicy Trójmiasta. Niedaleko zjazdu do dzielnicy Osowa spłonęła ciężarówka. Zablokowany był jeden pas ruchu w kierunku Gdańska, tworzyły się duże korki.

Komisja Nadzoru Finansowego nie musi przepraszać Amber Gold za swe ostrzeżenia publiczne wobec tej spółki - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd oddalił dwa pozwy o ochronę dóbr osobistych złożone przez Amber Gold wobec KNF. Według sądu są one całkowicie nieuzasadnione, bo KNF działała w ramach prawa i w obronie interesu społecznego.

We wtorek zaczęła się trzydniowa prezentacja ponad 130 aut należących do Amber Gold, które licytowane będą w przyszłym tygodniu. Na początku grudnia na aukcję trafi także sprzęt elektroniczny m.in. telefony i tablety, modemy. Większość będzie sprzedawana w pakietach np. 45 sztuk telefonów, 18 sztuk modemów.

Okręty Marynarki Wojennej RP zaatakowane zostaną przez wrogą łódź podwodną, dodatkowym zagrożeniem będą terroryści i piraci. To scenariusz kolejnych morskich ćwiczeń, które mają usprawnić ochronę morskich szklaków komunikacyjnych.

Na gdyńskiej plaży mają się wkrótce pojawić kosze na śmieci w kształcie persykopów. Właśnie taki projekt wygrał organizowany przez miasto konkurs. W finale pokonał m.in. pojemniki w kształcie morskich boi i kamieni.

Lech Wałęsa sam siebie, w moim imieniu, przeprosił - oświadczył były działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski, odcinając się od przeprosin, które w poniedziałek zostały wyemitowane w telewizji. Jak stwierdził, to wyrok sądu umożliwił byłemu prezydentowi wyemitowanie komunikatu. On sam, jak zaznaczył, nie przeprosi Wałęsy.

Uczestnicy wokółziemskich Vendee Globe mają za sobą dziewiątą dobę regat. Liderzy są blisko równika. Zbigniew Gutkowski na pokładzie Energi pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych. Wycofał się kolejny, piąty, żeglarz - Francuz Jeremie Beyou.

Jeszcze w tym tygodniu w wieży gdańskiego kościoła św. Jana ma zostać zamontowany odlany dla tej świątyni w XVI wieku dzwon zegarowy. Służył w kościele 400 lat, ale w 1945 r. trafił do Ratusza Głównego Miasta. Teraz wrócił do świątyni.