Pomorze

Pomorze

W środę zlicytowane zostaną ostatnie samochody firmy Amber Gold. Na sprzedaż wystawionych jest 40 aut i będzie to największa z dotychczasowych licytacji - do udziału zgłosiło się aż 256 osób. Skusiła ich korzystna oferta, bo ceny obniżono o 25 procent.

W Stoczni Gdańsk zwodowano dziś 123-metrowy statek do transportu etylenu, Syn Antares. Jego budowa miała dwuletnią przerwę, spowodowaną bankructwem zamawiającego. A wodowanie oznacza też koniec pochylni B3, która miała być zamknięta już w 2009 roku.

5 osób zostało rannych w wypadku, do którego rano doszło w Szpęgawsku (woj. pomorskie). Bus, którym podróżowało 7 osób zjechał z jezdni i uderzył w drzewo.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział w poniedziałek, że tragiczne wydarzenia sprzed 42 lat były inspiracją do marzeń o wolności i przyczyniły się do powstania Solidarności. Wieczorem w Gdyni odbyła się druga część obchodów rocznicy Grudnia'70.

W Gdyni zbudowany zostanie prototyp podwodnego hotelu zaprojektowanego przez zespół naukowców - głównie z Politechniki Gdańskiej. Środki na ten cel pozyskano z funduszy unijnych. Zakupem hotelu zainteresowane są już firmy na Malediwach i w Dubaju.

O konieczności czczenia pamięci robotników, którzy zginęli w grudniu 1970 roku, mówił w niedzielę w kościele św. Brygidy metropolita gdański abp Sławoj Leszek GłódŸ. Po mszy uczestnicy przeszli przed Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie odczytano apel poległych i złożono wieńce. Nie obyło się bez incydentów.

W Gdańsku trwają obchody 42. rocznicy Grudnia '70. Rozpoczęły się porannym zapaleniem zniczy pod pamiątkową tablicą upamiętniającą Ofiary Grudnia '70. Następnie oddano hołd Antoniemu Browarczykowi - pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego w Gdańsku.