Pomorze

Pomorze

35-letni Piotr T. został oskarżony przez gdańską prokuraturę okręgową o okrutne zabicie w 2002 r. w Lisewie Malborskim 11-letniego chłopca. Dziecku zadano 17 ciosów nożem. Zbrodnia miała podłoże seksualne. Sprawca odsiaduje właśnie wyrok za podobne morderstwo. Wcześniej przez pomyłkę wyrok w tej sprawie odsiadywał już niewinny człowiek.

Prokuratura zdecydowała o przekazaniu syndykowi Amber Gold ponad 10 mln zł - tyle warte są pieniądze i złoto, które zabezpieczono w ramach śledztwa. Dotąd do śledczych zgłosiło się ponad 10 tys. osób pokrzywdzonych, którym spółka jest winna ok. 500 mln zł.

Podczas licytacji samochodów po Amber Gold sale pękały w szwach, każdy chciał skorzystać i kupić auta w bardzo dobrym stanie, po korzystnej cenie. Od pierwszych licytacji minęło już kilka tygodni, a na konto syndyka wpłynęły pieniądze za 80 ze sprzedanych 134 samochodów. Wygląda na to, że niektórzy będą chcieli zwracać licytowane auta.

Trzech mężczyzn zostało oskarżonych o porwanie dla okupu żony gdańskiego biznesmena. Kobieta została uwolniona po wpłaceniu 527 tys. euro. Porywaczy zatrzymano po dwóch-trzech miesiącach, wcześniej próbowali oni "wrobić" w przestępstwo niewinne osoby.

Prawie promil alkoholu we krwi miał 16-letni kierowca, którego zatrzymali gdańscy policjanci. Jechał ul. Grunwaldzką volkswagenem lupo z pasażerami w wieku 16-17 lat. O dalszym losie 16-latka zadecyduje sąd rodzinny.

Większość środowiska żeglarskiego, które doskonale zna kapitana Romana Paszke, wie, że ten szybko się nie poddaje. Koledzy oceniają, że będzie próbował kontynuować swój rejs. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że wybrał wyjątkowo trudną trasę. Wyprawę przerwało zderzenie z „niezidentyfikowanym obiektem”.

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków starego Gdańska - Brama Wyżynna - opowiada swoją historię. Z filmu, który powstał na zlecenie urzędu marszałkowskiego, gdańszczanie i turyści mogą się dowiedzieć, że brama, niczym piękna kobieta, tak zafascynowała Napoleona, że planował cały budynek przenieść do Paryża.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wciąż rośnie. Dołączyły do niej m.in tereny byłej Stoczni Gdynia oraz grunty we Włocławku. Minister gospodarki szacuje, że dzięki temu pracę znajdzie ok. 1400 osób.

Na ostatniej sesji miejscy radni w Lęborku postanowili zrobić swojemu burmistrzowi świąteczny prezent i dać mu podwyżkę. Przegłosowali projekt uchwały, dzięki któremu Witold Namyślak ma zarabiać 12 540 zł brutto a nie 10 330 zł. "Dziennik Bałtycki" wyliczył, że w ten sposóbn burmistrz został najlepiej zarabiającym samorządowcem na Pomorzu. Niestety, niezgodnie z prawem.

Do kwietnia 2013 r. gdańska prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza, któremu zarzucono nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU w 1999 r. W lutym sąd zwrócił sprawę śledczym, zalecając m.in. wykonanie tłumaczeń dokumentów.

Pierwszy turniej piłki nożnej im. Dawida Zapiska odbędzie się pod koniec stycznia 2013 roku w wielkopolskiej miejscowości Piaski. Dawid dał się poznać podczas turnieju Euro 2012 w Polsce. Piłka nożna była jego pasją. Był wielkim fanem Lechii Gdańsk i reprezentacji Hiszpanii. Zmarł we wrześniu tego roku.

Leśnicy włączyli się do poszukiwań zaginionego 77-latka z okolic Lęborka. Starszy mężczyzna z zanikiem pamięci wyszedł z domu jeszcze w wigilię Bożego Narodzenia. Do tej pory nie udało się go odnaleźć.

Jeszcze tylko dziś byli klienci Amber Gold, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze, mogą składać w tej sprawie wnioski do syndyka. Jak na razie zwrotu pieniędzy domaga się około tysiąc osób, ale ciągle napływają nowe zgłoszenia.

W Gdańsku wszyscy, którzy chcą przywitać Nowy Rok w dużym gronie i nie straszna im zimowa pogoda, mogą bawić się na sylwestrze pod gołym niebem na Targu Węglowym. W pierwszej części imprezy zagra zwycięzca drugiej edycji programu TVN „X Factor”, Dawid Podsiadło.