Pomorze

Pomorze

Rzecznik dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Sądownictwa nie podejmie na razie decyzji dotyczącej postępowania dyscyplinarnego ws. sędziego Milewskiego. Biegli, którzy mieli zbadać nagranie rozmowy byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera, nie są w stanie stwierdzić, czy nie doszło do ingerencji w to nagranie. Jak tłumaczą, wszystko dlatego, że dysponują tylko jego kopią.

W gdyńskim Gimnazjum i Liceum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki nikt nie kryje radości z wyboru papieża Franciszka. W czwartek, podczas tradycyjnej porannej modlitwy, uczniowie modlili się w intencji jego pontyfikatu. Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym papieżem wywodzącym się z zakonu jezuitów.

- Sądziłem, że może wiek będzie szedł w kierunku młodszym. Ale jeżeli nie będzie abdykował, to czeka go co najmniej 15-18 lat pontyfikatu. To trzy kadencje prezydenckie – powiedział metropolita gdański o nowym papieżu.

Syndyk Amber Gold wezwał ponad 1,6 tys. osób do zwrotu pożyczek na łączną kwotę ponad 8,3 mln zł, które zostały zaciągnięte przed ogłoszeniem upadłości firmy. Do tej pory pożyczkobiorcy zwrócili ok. 750 tys. zł.

- Wybór kard. Jorge Maria Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - komentował "na gorąco" biskup Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele. - Jest to człowiek, który już od początku budzi sympatię, dlatego że jego kontakt z ludźmi jest bardzo bezpośredni - ocenił nowego papieża abp Józef Michalik.

Błękitny Patrol WWF natknął się na pierwszego foczego malucha w tym roku. - Foczka mogła urodzić się na polskim wybrzeżu. Była w dobrej kondycji i nie była wychudzona - opowiada Mikołaj Zybała z WWF Polska.

Ponad 700 Krystyn z Polski i zza granicy spotkało się w środę w Gdyni, by wspólnie świętować swoje imieniny. Ogólnopolski zjazd pań noszących to imię odbywa się już po raz szesnasty. Gościem Krystyn był m.in. Lech Wałęsa, bardzo gorąco przyjęty przez solenizantki.

Kolejarze odstawili na boczny tor cysterny, które wykoleiły się we wtorek na gdańskiej Zaspie. Dzięki temu udało się przywrócić normalny ruch pociągów dalekobieżnych i SKM.

Prokuratura w Kartuzach zajmie się sprawą nieprawidłowości podczas głosowania ws. przebiegu obwodnicy metropolitalnej w urzędzie gminy Żukowo. Konsultacje społeczne w tej sprawie zostały przerwane i przeniesione do siedziby gdańskiego oddziału GDDKiA, bo burmistrz miał znać wyniki ankiet jeszcze przed zakończeniem konsultacji.

Podopieczni Waldemara Fornalika już 14 sierpnia rozegrają mecz towarzyski z reprezentacją Danii. Będzie to trzecie spotkanie biało–czerwonych na gdańskim stadionie. – Spodziewamy się powrotu sportowej atmosfery do Gdańska – zapowiada Michał Brandt, rzecznik operatora stadionu.

W Hiszpanii zatrzymano Andrzeja K., ps. Żołnierz, poszukiwanego dwoma europejskimi nakazami aresztowania i trzema listami gończymi. Jest podejrzewany m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą z Trójmiasta, przemyt narkotyków i handel nimi.

Kuter rakietowy ORP "Gdynia", okręt o ciekawej historii, doczekał się pamiątkowej monety. Dwuzłotówkę wyemitował Narodowy Bank Polski. Przed budynkiem NBP od rana ustawiała się kolejka chętnych do jej kupna. Kolekcjonerzy czekali nawet od 6 rano.

Pierwsze ćwiczenia marynarki zaczęły się już trzy dni po przystąpieniu Polski do NATO. Polskie okręty 18-krotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO-wskich i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym.

Statek szkolny Akademii Morskiej w Gdyni na pół roku opuścił macierzysty port. Uczestnicy rejsów będą uczyć się żeglarskiego abecadła. We wtorek biała fregata rozpoczęła pierwszy etap podróży. Do Gdyni wróci na dwa dni 24 sierpnia.