Pomorze

Pomorze

We wtorek doszczętnie spłonęła nowo wybudowana platforma widokowa w rezerwacie przyrody Mewia Łacha. Oficjalny odbiór platformy zbudowanej za ponad 90 tys. zł był zaplanowany na piątek. – Nie wiem czy będziemy budować kolejną – mówią przedstawiciele rezerwatu.

Zbigniew Gutkowski, pierwszy Polak, który startował w najtrudniejszych regatach dookoła globu był w poniedziałek gościem w Pałacu Elizejskim. Razem z innymi uczestnikami samotnych regat Vendée Globe gościł u Francois Hollande'a, prezydenta Republiki Francuskiej.

Manifestacja załogi szpitala z Kościerzyny (woj. pomorskie), która odbyła się w poniedziałek przed urzędem marszałkowskim w Gdańsku, była nielegalna - uznała gdańska policja. Funkcjonariusze przeprowadzą postępowanie: może się ono zakończyć skierowaniem sprawy do sądu.

- To mógł powiedzieć tylko Oleksy - niski, stary komuch - tak krytyczną wypowiedź Józefa Oleksego nt. udziału w Kongresie Lewicy Lecha Wałęsy komentuje były prezydent. Wyjaśniał też, dlaczego bierze udział w imprezie. - Trzeba zabrać lewicy pojęcie opiekuńczości i wiele innych rzeczy. (...) Forum jest miejscem, gdzie można dokładnie to wyartykułować - wyjaśnił. I zapewniał: nie jadę tam klaskać.

Kora i Kacper w gdańskim zoo mieszkają od 1968 roku, teraz oczekują na kolejne potomstwo. Jak mówi dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego, to dość wiekowa para, bo oboje mają po 55 lat.

Gdańszczanie od rana wpisują się do księgi kondolencyjnej pamięci Margaret Thatcher. Tymczasem władze miasta zastanawiają się, w jaki sposób godnie upamiętnić byłą premier Wielkiej Brytanii.

W porcie w Ustce natrafiono na kolejny niewybuch. Tym razem chodzi o pocisk przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Znaleźli go robotnicy budujący mroźnię obok giełdy rybnej w Ustce.

Niespodziewana deklaracja władz Gdańska. Chcą obniżyć stawki za wywóz śmieci, bo firmy, które zgłosiły się do przetargu na gospodarowanie odpadami zaproponowały niższe ceny niż przewidywano.

W Gdańsku za ponad 800 mln zł powstanie terminal naftowy. I etap inwestycji ma się zakończyć w 2015 roku. Na terenie portu powstanie baza do magazynowania i przeładunku ropy i chemikaliów o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych.

Zmarła w poniedziałek była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher dwukrotnie odwiedziła Gdańsk. W 1988 roku pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przywitana została transparentami "Pani Thatcher, nie pozwól zlikwidować Stoczni im. Lenina". W 2000 roku otrzymała honorowe obywatelstwo miasta.

Samir S., rosjanin podejrzany o zabicie w marcu trzyosobowej rodziny mieszkającej w Gdańsku - został poddany jednorazowemu badaniu psychiatrycznemu - poinformowała w poniedziałek gdańska prokuratura. Wyniki badania będą znane w ciągu około dwóch tygodni.

Około 80 pracowników Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie (Pomorskie) manifestowało w poniedziałek przed gdańskim Urzędem Marszałkowskim. Domagali się gwarancji wypłat ich pensji oraz programu, który pozwoli uratować tą zadłużoną na 96 mln zł placówkę.

Reprodukcje niemal 100 kartek świątecznych tworzonych w podziemiu można oglądać w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” w Gdańsku. Na wystawę składają się zarówno prywatne zbiory kolekcjonerów z całej Polski, jak i kolekcje z archiwum "Solidarności".