Pomorze

Pomorze

Przełom września i października to prawdopodobny termin wyciągnięcia bombowca Douglas A-20 z dna morza. Skomplikowanej operacji podejmie się Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jeśli się uda, będzie to prawdziwa perełka w jego zbiorach.

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów - to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

10-latek przeszedł w sobotę cztery kilometry po plaży szukając swoich rodziców. Pokonał drogę z Gdańska do Sopotu. – W tym roku szczególnie często zgłaszane są zaginięcia dzieci – przyznają ratownicy.

Przewodniczący RP Janusz Palikot zaapelował w niedzielę w liście otwartym do działaczy Platformy Obywatelskiej o przystąpienie do jego partii lub współtworzonej przez niego formacji Europa Plus. Zdaniem polityka, inicjatywa ta może być prawdziwą alternatywą dla PiS.

W sobotę rano we wsi Gołębiewo Średnie koło Pruszcza Gdańaskiego (woj. pomorskie) zawaliła się ściana wielorodzinnego „bliźniaka”. Przygniotła pracującego przy budynku mężczyznę. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Przez tydzień gdyński dworzec zamienia się w teatr. Każdego wieczoru publiczność obejrzy jedno przedstawienie. – Chcemy pokazać, że sztuka jest dla wszystkich – mówi Iga Bocian, przedstawicielka organizatorów i jedna z aktorek.

Elbląska policja zatrzymała dwie osoby w sprawie sprzedaży kradzionych pojemników na śmieci. Po wprowadzeniu nowej ustawy śmieciowej kubłów brakuje i stały się one atrakcyjne dla złodziei - przyznają funkcjonariusze.