Pomorze

Pomorze

W najbliższych dniach na ulice Gdańska wyjedzie specjalnie oklejony tramwaj. Pojazd popularnie zwany "dortmundem" będzie promował zbliżające się Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn, które rozgrywane będą m.in. na Ergo Arenie i w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni.

Dziś poznamy laureatów 38 edycji FPFF w Gdyni. Za faworyta uchodzi "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Film zdobył już m.in. Nagrodę Dziennikarzy i nagrodę Don Kichota-klubów filmowych. W czołówce na giełdzie dziennikarskiej plasują się też tytuł, na punkcie którego oszalała gdyńska publiczność - "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". Jurorzy nie mają łatwego zadania.

- Śmigłowiec wyglądał jakby zepsuły mu się silniki i szukał tutaj miejsca tak, by nie spaść na budynki - tak chwile przed katastrofą prywatnego śmigłowca Robinson R44 relacjonował jeden ze świadków zdarzenia. W wypadku, do którego doszło w piątek rano w okolicach miejscowości Wygonin (Pomorskie), zginęła cała trzyosobowa załoga.

Postanowili przełamać stereotyp i pokazać, że piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy. Anna i Karol powiedzieli sakramentalne "tak" w piątek 13 września dokładnie o godzinie 13:13 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku. Łącznie tego dnia ślub wzięło 13 par.

W okolicach miejscowości Wygonin (woj. pomorskie) rozbił się śmigłowiec. Po uderzeniu w ziemię stanął w ogniu. Na miejscu zginęła cała załoga, trzy osoby, które nim leciały. Jak informuje urząd miasta w Gdańsku, wśród ofiar jest biznesmen Krzysztof Mielewczyk, mąż posłanki PiS Doroty Arciszewskiej. Sprawę przejęła prokuratura okręgowa.

Najpierw ranił 19-latka nożem w twarz, a później 40-letniej kobiecie rozciął nożem rękę, ukradł torebkę z dokumentami i uciekł. Policja zatrzymała w tej sprawie 39-letniego mężczyznę, który usłyszał zarzuty dokonania rozboju i uszkodzenia ciała.

Adam Kowalewski 29-latek spod z Częstochowy wylicytował rejs okrętem podwodnym za 40 tys. zł. podczas tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po dobie spędzonej pod wodą na ląd wrócił z uśmiechem i pozytywną energią.

Aż 107 znaków przypominających kierowcom samochodów, że należy zachować bezpieczny odstęp od rowerzystów, pojawiło się na gdańskich drogach. - Kierowcy nie przestrzegają tych zasad, dlatego my nie mamy odwagi jeździć po ulicach - przyznają gdańscy rowerzyści. Znaki mają to zmienić.

Kiedyś oblegały polskie wybrzeża, teraz walczą o przetrwanie. "Bałtyckim delfinom" grozi wyginięcie. By temu zapobiec na początku września na Półwyspie Helskim otworzono "Dom morświna". Badacze mają nadzieję, że projekt pomoże w ochronie zagrożonego gatunku.

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej mogą odetchnąć z ulgą. Drogowcy zrezygnowali bowiem z zamknięcia mostu pontonowego w Sobieszewie, planowanego w dniach 16-19 września. Zapowiedzieli jednocześnie, że do końca września most nie będzie już zamykany, jednak wszyscy korzystający z przeprawy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

W 50 tys. ton bomb i pocisków, które trafiły do Bałtyku po II wojnie światowej, znajduje się około 15 tys. ton substancji chemicznych. Część pocisków skorodowała, a na samej Głębi Gotlandzkiej morze zanieczyszcza już 8 tys. obiektów - ustalili europejscy badacze.