Pomorze

Pomorze

Na zlecenie gdańskiej prokuratury agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do wrocławskiego magistratu. - Ma to związek ze śledztwem nazywanym przez media "sprawą korupcji w Sądzie Najwyższym" - podaje "Gazeta Wrocławska". Jednym z wątków tego śledztwa ma być powoływanie się na wpływy w Urzędzie Miejskim.

Jako maluch, mleko pił z butelki po wódce. Ponoć z tego wzięło się jego zamiłowanie do trunków. Poza tym lubił jeździć ciężarówką, a pod Monte Casino podawał amunicję do dział. W tym wojskowym losie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Wojtek był... niedźwiedziem.

Kamil Bednarek w roli stoczniowca nagrał nową wersję utworu Marka Grechuty. Teledysk do filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" przedstawia ucieczkę stoczniowca w stylu parkour przed ZOMO, która przeplata się z fragmentami filmu.

Trwa montaż instalacji, która ma zmniejszyć emisję gazów i nieprzyjemnych zapachów ze znajdującego się w gdańskich Szadółkach Zakładu Utylizacji Odpadów. Mieszkańcy mają odetchnąć z ulgą już w kwietniu. Niestety na razie muszą uzbroić się w cierpliwość, bo podczas prac będzie wydobywać się wzmożony fetor.

Rzecznik dyscyplinarny działający przy komendancie miejskim policji w Gdyni wszczął postępowania dyscyplinarne wobec dwóch kolejnych policjantów. Funkcjonariusze mieli związek z działaniami policji w dniu pobicia obywateli Meksyku na plaży w Gdyni. W sumie postępowania obejmują ośmiu policjantów.

Mieszkańcy Skarszew na Pomorzu w ciągu doby wybudowali niewielki kościółek. Głównym celem inicjatorów pomysłu było powtórzenie wyczynu ewangelików z 1741 roku. Od wejścia pierwszych pracowników na plac budowy do ułożenia ostatniej dachówki przedsięwzięcie rejestrowała kamera. Zobacz, jak w przyspieszonym tempie wyglądała ta nietypowa akcja.

Za miesiąc może być znany wstępny raport ws. przyczyn piątkowego wypadku śmigłowca w woj. pomorskim – zapowiedział przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. W wypadku zginęły trzy osoby.

Mistrzowie olimpijscy konkurujący w Smoczych Łodziach będą główną atrakcją niedzielnej imprezy Gdański Weekend Mistrzów. Wioślarz Adam Korol i żeglarz Mateusz Kusznierewicz symbolicznie zakończą swoje kariery sportowe.

Tak jak się spodziewano, "Ida" Pawła Pawlikowskiego – opowieść o młodej zakonnicy, odkrywającej historię swojego pochodzenia i tragiczne losy rodziny - zdobyła Grand Prix 38. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy przypadły filmom "W imię…" i "Chce się żyć". Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Kasi Rosłaniec za film "Bejbi blues" i Sławomira Fabickiego za film "Miłość".

- Pierwsza reakcja publiczności jest niesłychanie ważna, a dla mnie to ma specjalny wydźwięk - pokazywanie filmu polskiej publiczności. Powrót w pewnym sensie do korzeni - mówił w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN reżyser Roman Polański. Jego film "Wenus w futrze" pokazano publiczności zgromadzonej na Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Wydaje mi się, że reakcja była taka, jakiej mogłem się spodziewać, a nawet więcej - cieszył się reżyser.