Pomorze

Pomorze

Lech Wałęsa - przywódca "Solidarności", laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z symboli obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej - obchodzi w niedzielę 70 urodziny. Były prezydent RP, obok papieża Jana Pawła II, jest najbardziej znanym Polakiem we współczesnym świecie.

Depeche Mode zagra w 2014 roku w Gdańsku? Taka informacja pojawiła się na stronie internetowej fanów brytyjskiego zespołu i od razu obiegła sieć. - To plotka - informuje jednak rzecznik Ergo Areny Bartosz Tobieński.

Na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej przybywa bezpańskich psów. Właściciele porzucają je na odległym od miasta osiedlu, by te nie znalazły drogi do domu. Te zaś bywają niebezpieczne. - Podchodzą do domostw, zagryzają zwierzęta, atakują też ludzi - mówi Monika Leńska, mieszkanka Wyspy.

Znaczek pocztowy z wizerunkiem Lecha Wałęsy wyemituje Poczta Polska. Do obiegu zostanie wprowadzony w niedzielę 29 września, z okazji 70. urodzin byłego prezydenta. Na znaczku widnieje portret Lecha Wałęsy na granatowym tle.

Sześć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, po zderzeniu busa przewożącego pracowników budowlanych i osobówki, do którego doszło w piątek rano w gminie Szemud (Pomorskie). Na miejsce wysłano trzy karetki pogotowia i śmigłowiec ratunkowy.

320 zdjęć, autorstwa Michała Szlagi, ilustrujących historię zniszczeń w krajobrazie i architekturze terenów Stoczni Gdańskiej zawiera wydany właśnie album "Stocznia Szlaga". Pochodzą one z ostatnich 13 lat działalności tego gdańskiego artysty fotografika.

Supernowoczesny pociąg pendolino jest główną atrakcją trwających w Gdańsku targów kolejowych Trako. Ale zanim wjechał na teren targów, padł ofiarą wandali, którzy potraktowali czarnym spray'em bok pociągu. Film pokazujący skutki nocnego ataku dostaliśmy od internauty.

Po sześciu godzinach poszukiwań w czwartek po południu zakończono akcje przeczesywania okolicy, w której zaginęła Iwona Wieczorek. Pracy policjantów przyglądała się matka dziewczyny. – Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej? – pyta kobieta.

Sąd Rejonowy w Gdańsku zatwierdził w czwartek oferty na zakup czterech samolotów upadłej linii OLT Express Regional. Sprzedaż odbyła się w formie składania ofert, gdzie decyduje najwyższa proponowana cena.

Sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt dziesięciu ekologom - siedmiu cudzoziemcom, w tym Polakowi - i rosyjskiemu fotografowi wchodzącym w skład grupy 30 działaczy Greenpeace zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa w związku z protestem na platformie wiertniczej Gazpromu. Komitet Śledczy chciał dwóch miesięcy aresztu dla 30 osób, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych pod zarzutem piractwa.