Pomorze

Pomorze

Tydzień wystarczył, by 500-metrowy odcinek torowiska SKM w okolicach stacji Gdańsk Zaspa (w kierunku Oliwy) przesunąć w bok o około trzy metry. Podobna operacja będzie przeprowadzona na torowisku linii dalekobieżnych.

Powstał w 1933 roku dla obsługi pasażerów z całego kraju - Dworzec Morski podczas wojny dotkliwie zniszczony, teraz odzyskuje dawną świetność. Jego nowoczesnym elementem będzie duży przeszklony balkon z widokiem na wejście do portu, który pojawi się od strony Nabrzeża Francuskiego.

Doniesienie o obrazie uczuć religijnych przez podpalenie krzyży na dwóch koncertach grupy Behemoth złożył w gdańskiej prokuraturze Ryszard Nowak. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą poczuł się dotknięty widząc zdjęcia z koncertów zamieszczone w książce „Adam Nergal Darski - Spowiedź heretyka”.

Informacje o chorobach, czy kontakt do najbliższych w lodówce między wędliną a serem? Na taki pomysł wpadł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie, który chce umieścić w lodówkach mieszkańców "pudełka życia", zawierające wszystkie ważne informacje o pacjencie. - Pomysł jest trafiony - uważają ratownicy medyczni.

Adwokaci międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace złożyli w sądzie obwodowym w Murmańsku skargi na czwartkowe decyzje sądu rejonowego w tym mieście o przedłużeniu o dwa miesiące aresztowania 22 członków załogi statku "Arctic Sunrise".

Po raz piąty nie został rozstrzygnięty w poniedziałek przetarg ofertowy na sprzedaż części przedsiębiorstwa Mostostal Chojnice SA (Pomorskie). Dzierżawcą tej firmy do połowy 2014 roku jest Stocznia Gdańsk.

Od tygodnia trwa sprzątanie 19-kilometrowego odcinka plaży w Ustce po tym, jak morze wyrzuciło na brzeg bryły parafiny. – Do tej pory usunęliśmy dwie tony zanieczyszczeń – mówi szef urzędu morskiego w Słupsku.

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek decyzję sądu niższej instancji, który odmówił tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni. Sąd odrzucił też zażalenia na areszt dla czterech innych podejrzanych.

Samotna matka z dwójką małych dzieci z Nowotnej w woj. pomorskim mieszka w nieogrzewanym chlewiku. Budynek stał się ich schronieniem po tym, jak dom, w którym mieszkali, pod koniec sierpnia spłonął. W budynku mieszkało 13 osób. Jedna rodzina znalazła schronienie w Dworku pod Gdańskiem. Jednak kobieta i jej dzieci nadal czekają na lokal zastępczy.

Pół tysiąca osób bawiło się na urodzinach Lecha Wałęsy. Wśród gości Pałacu Opatów w Oliwie pojawili się m.in. Donald Tusk z małżonką, Hanna Gronkiewicz-Waltz, abp Tadeusz Gocłowski, Daniel Olbrychski, Dariusz „Tiger” Michalczewski z małżonką. Były prezydent skończył 70 lat.